SASKİ’nin Su Zammı Bilirkişiye Gidiyor

0

Samsun Büyükşehir Belediyesi SASKİ’nin içme suyuna yaptığı ve davalık olan su zammı ile ilgili mahkeme bilirkişi istedi. Bilirkişi, zammın ‘Türkiye’de örneği var mı yok mu’ araştıracak, raporu mahkemeye sunacak.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü, içme suyuna yüzde 25, sayaç okuma bedeline yüzde 150 zam yapmış, zammın her ay TÜFE oranında güncellenmesi kararı almıştı. 1 yıl önce alınan zam kararı sonrası, her ay suyun metreküp fiyatı yükselmeye devam ederken, son olarak 4 lira 20 kuruşu gördü. Su zammının iptali konusunda ise, 44 sivil toplum örgütünün üye olduğu Samsun Su Zammı Geri Alınsın Platformu’nun Avukatları Arzu Sabuncu ve Buğra Genç tarafından açılan dava, 2. İdare Mahkemesi’nde devam ediyor.

MAHKEME BİLİRKİŞİ İSTEDİ
Samsun 2. İdare Mahkemesi, dava üzerinde bilirkişi incelemesi yaptırılmasına yönelik ara karar verdi. Mahkeme ara kararında, “Samsun Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlügü’ne karşı açılan davada, dava dosyası incelenerek işin geregi görüşüldü: Uyuşmazlığın çözümü teknik bilgi ve bilimsel incelemeyi gerektirdiğinden, dava dosyası üzerinde bilirkişi incelemesi yapılmasına, oybirliğiyle karar verildi.” hükmüne karar verdi.

GÖZLER MAHKEMEDE
Bilirkişi heyeti, yapılan zam oranını, her ay TÜFE oranının zam olarak faturalara yansıtılmasını ve yüzde 150 zam yapılan sayaç bakım bedeli gibi konuları Türkiye’deki örnekleri ve günün şartlarına göre inceleme yaparak, mahkemeye sunacak. Mahkemede bilirkişi raporu doğrultusunda su zammının iptali yada yada davanın reddi yönünde karar verecek. Gözler verilecek karara çevrildi.

Büyükşehir Belediyesi SASKİ’nin içme suyuna yaptığı zammın iptali konusunda açılan dava, 2.İdare Mahkemesi’nde devam ediyor. Mahkeme bilirkişi istedi. Heyet rapor hazırlayıp mahkemeye sunacak. Dava geçtiğimiz Haziran ayı başında açılmıştı.

1 yıl önce Büyükşehir Belediye Meclisi’nde AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı üyelerince alınan su zammı kararına, vatandaşlar büyük tepki göstermişti. Özellikle son dönemde vatandaşlara gönderilen yüksek faturalar nedeniyle Büyükşehir Belediye Başkanı Demir ve SASKİ Genel Müdürü Fatih Yıldız’a tepkiler sürüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz