SASKİ ‘Suyunda’ Gaz Sorunu Çıktı

0

Samsun’da eski bir sağlık çalışanı içme suyunda ‘alüminyum oranın yüksek’ olduğunu iddia etmiş, Samsunlular ise sosyal medyada içme suyunda ‘kötü koku’ olduğunu gündeme taşımıştı. Musluktan akan suyun ‘çamurlu’ görüntülenmesi kentte tartışılırken SASKİ’nin 30 Ocak’ta yerel bir gazetede çıkan ‘Kötü Koku Sistemi Yaptırılacaktır’ ihalesine çıktı.

GAZLAR KOKU YAPMIŞ!
İhale, Atakum ve İlkadım İlçeleri’ndeki 2 adet Atıksu Terfi Merkezi’nde ‘H2S ve NH3 gazları’ sebebiyle oluşan kokunun giderilmesini içeriyor. SASKİ tarafından 30 Ocak’ta kamuoyuna duyurulan ihale 21 Şubat’ta gerçekleşirken, o günlerde de ‘içme suyundaki alüminyum yüksekliği, koku ve çamur’ iddiaları ortaya çıkmıştı.

ÇÜRÜK YUMURTA KOKUSU
BİK’in sayfasında yer alan 2020/26531 kayıt nolu ihalede, SASKİ’ye ait Atakum ve İlkadım İlçeleri’nde bulunan 2 adet Atıksu Terfi Merkezi’nde H2S ve NH3 gazları sebebiyle oluşan kokunun giderilmesi amaçlanıyor. H2S gazı, ‘Hidrojen sülfür, renksiz, çürük yumurta kokusunda zehirleyici bir gazdır’, NH3 gazı ise ‘Amonyak, formülü olan; azot atomu ve hidrojen atomundan oluşan renksiz, keskin ve hoş olmayan kokuya sahip bir gaz bileşiğidir.’ şeklinde açıklanıyor.

SASKİ’DEN İLGİNÇ AÇIKLAMA
Vatandaşlar tarafından yoğun eleştiri yağmuruna tutulan SASKİ, ilk açıklamasında suda analiz yapıldığını ve sorun olmadığını duyurmuş, tepkiler sürünce de “Koku, arıtma aşamasında katılan katkı maddesinden kaynaklanmış olabilir” şeklinde açıklama yapmıştı. SASKİ Genel Müdürü Fatih Yıldız da, ilginç bir açıklama yaparak, “Çamurlu su münferit bir olay. Koku mevsim geçişiyle oluşan bir olay. Bu durum sudadaki estetik parametrelerle ilgilidir. Su içilebilir” demişti.

SUDAKİ KOKU İÇİN İHALE AÇMIŞLAR
SASKİ’nin sudaki kokuyu önceden bildiği ortaya çıktı. 30 Ocak 2020’de ‘Kötü Koku Sistemi Yaptırılacaktır’ konulu ihale açtı. İlan Basın İlan Kurumu’nun web sayfasında da yer alıyor. İhalede dikkat çeken ayrıntı ise ‘H2S ve NH3 gazları nedeniyle oluşan kokunun giderilmesi oldu. SASKİ Genel Müdürü Fatih Yıldız, sudaki koku için ‘Mevsimsel geçiş ve estetik parametre” demişti.

H2S gazı nedir?: ‘Hidrojen sülfür, renksiz, çürük yumurta kokusunda zehirleyici bir gazdır’

NH3 gazı nedir?: ‘Amonyak, formülü olan; azot atomu ve hidrojen atomundan oluşan renksiz, keskin ve hoş olmayan kokuya sahip bir gaz bileşiğidir.’

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz