SASKİ Su Versin Biz Pancar Ekeriz

0

Samsun’un Çarşamba İlçesi’nde yeniden faaliyete geçecek olan Şeker Fabrikası’nın ihtiyacı olan şeker pancarının üretilmesi konusunda Ayvacıklı çiftçilere ziyaretler başladı.

Ziyarete Ayvacık Belediye Başkanı Halil Kalaycı, Tarım ve Orman İlçe Müdürü Parış Padem, Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı, Çarşamba Şeker Fabrikası Müdürü Akif Ulukaya, Bölge Şefi İbrahim İlgen, Ziraat Müdürü Sezgin Öncü ve tarım danışmanları katıldı.

Heyet, Başalan Muhtarı Sayim Akkuş, Çarşıköy Muhtarı Tevfik Şahin ve çiftçilerin katılımıyla şeker pancarı ekimi yapılacak olan alanlarda incelemelerde bulundu.

İKİ KÖYDE SULAMA SIKINTI VAR
Şeker Fabrikası Müdürü Akif Ulukaya, şeker pancarı ekilecek arazilerin polar oranının Ayvacık’ta en az 18-20 civarında olacağını, çiftçinin eline tonda 400 TL gibi bir gelir getireceğini dönümde en az 7-8 ton şeker pancarı elde edilebileceğini söyledi.

SORUN VALİ’YE İLETİLECEK
Yörede tek sorunun sulama suyu olduğunu dile getirilirken, Ayvacık Belediye Başkanı Halil Kalaycı, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’le konuyu konuşacaklarını, ihtiyaç olan iki sondajın SASKİ marifetiyle çözülebileceğinin müjdesini verdi. Samsun Valisi Osman Kaymak’a konuyu arz edeceklerini kaydeden Ayvacık Ziraat Odası Başkanı Erdal Avcı da, şeker pancarı ekiminin fındıktan sonra alternatif ürün olarak Ayvacık çiftçisine iyi bir gelir kaynağı olacağını söyledi.

“Yeter ki su problemimiz çözülsün” diyen yöre çiftçileri ve muhtarları da, Başalan, Çarşıköy, Çökekli üç mahallemiz bin dönüm civarında şeker pancarı ekimi yaparak, milli servet olan Çarşamba Şeker Fabrikası’na katkı sağlayacaklarını beyan ettiler.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz