SASKİ Dava Açsın Gerçekler Çıksın

0

Samsun Çevre Platformu’nun (SAMÇEP) kentin 4 farklı noktasından aldığı su analizlerini açıklaması herkesi hayrete düşürmüştü. Alüminyum oranın yüksek, bulanıklık derecesinin ise sağlığa uygun olmadığını ortaya koyan sonuçları, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ve SASKİ Genel Müdü Fatih Yıldız kabul etmemiş, tartışmalara Sağlık İl Müdürlüğü ‘suda alüminyum oranı yüksek, SASKİ’yi uyardık’ açıklaması yaparak son noktayı koymuştu. SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, yaşanan tartışmaları değerlendirdi.

SASKİ SÜRECİ YÖNETEMEDİ ANALİZLERE TEPKİ GÖSTERDİ
SAMÇEP’nin üzerine düşeni yaptığını belirten Özdağ, içme suyunda 25 Şubat’ta uyarıcı nitelikte bir açıklama yaptıklarını, önlem alınması için çağrılarını hatırlattı. Sorunun çözülmemesi nedeniyle 28 Şubat’ta kentin 4 farklı noktasında içme suyu numuneleri aldıklarını anımsatan Özdağ, 2 Mart’ta düzenledikleri basın toplantısı ile Halk Sağlığı Laboratuvarı’nda yaptırılan analizlerin sonuçlarını kamuoyuna duyurduklarını hatırlattı. Alimünyum oranının 4 kat, bulanıklık değerinin ise sağlığa uygun olmadığını ortaya koyan sonuçlar sonrası SASKİ’den ‘dava açarız’ tarzında tehdit gibi açıklamalar yapıldığını söyleyen Özdağ, “Sağlık İl Müdürlüğü açıklamalarımızı doğrular nitelikte açıklama yaparak Ocak ayında içme suyunda alüminyum değerinin yüksek olduğunu ve SASKİ’yi uyardıklarını açıkladı. Burada SASKİ ve Büyükşehir Belediyesi süreci yönetemedi. Bizim içme suyumuzu takip etme gibi bir derdimiz yok. Bize gelen şikayetler sonrası biz bu çalışmayı yaptık “dedi.

VALİ KAYMAK SÜRECİ İZLEMEKLE YETİNDİ
“SAMÇEP, dürüst ve bilimsel gerçeklerle hareket ediyor “diyen Sözcü Mehmet Özdağ, SASKİ’nin ‘dava açarız’ söylemine tepki gösterdi. Özdağ, “Dava açsınlar. Hukukçularımız hazır. Biz tüm senenin analizlerini isteriz. O zaman gerçek ortaya çıkar. Bu suyun uzun kullanılmasında sağlık sorunları oluşacağını dile getirdik. Bu konuda uzmanlarımızdan yararlandık. Yaşlı, hamile insanlar var. Biz üzerimize düşeni yaptık. Genel Müdürün nedediği ile ilgilenmedik. Burada Samsun Valisi’ninde süreci izlediğini görüyoruz. Samsun halkının sağlığının söz konusu olduğu bir olayı sadece izlemek ile yetindi. Şuan içme suyunun düzeldiğini görüyoruz. Bazı bölgelerde lokal sorunlar olabilir. SASKİ’de emekçi arkadaşlarımızın ne kadar özveri ile çalıştıklarını da biliyoruz. Ancak biz üzerimize düşeni yaptık “dedi.

ALT YAPIYA NE YAPILDI AÇIKLAYIN
Samsun’un içme suyu ihtiyacını karşılayan Çakmak Barajı’ndan arıtma tesisine aktarılan tesisin 1990’lı yılların başında yapıldığını söyleyen SAMÇEP Sözcüsü Mehmet Özdağ, Büyükşehir’in arıtma tesisini DSİ’den devraldığını hatırlattı. “Bu arıtma tesisinde iyileştirme yaptınız mı?’ diye SASKİ’ye soru yönelten Özdağ, “O dönem kentin su ihtiyacı azdı. Bugün ise metreküp cinsinden kentin su ihtiyacı arttı. Arıtma tesisinde bir iyileştirme yapıldı mı? Arıtma Tesisi’nden kente ulaşan ana şebeke hatları yenilendi mi? Elektrik faturasında bile belediye vergisi ödüyoruz. Bu vergiler nereye gidiyor? “ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz