SAOB: Tehlikenin Farkında Mısınız?

0

İçerisinde 21 sivil toplum örgütünün yer aldığı Samsun Akademik Odalar Birlikteliği’nin (SAOB) Dönem Koordinatörü İshak Memişoğlu, Türkiye’yi etkisi altına alan ölümcül corona virüsü ile ilgili alınan tedbirlerin yetersizliği ile ilgili bildiri yayınladı. Taleplerin ve önerilerin içerisinde yer aldığı bildiri de, Samsun yerelinde corona virüs vaka sayılarının ve hangi bölgelerde görüldüğünün açıklanması istendi.

SAĞLIK MÜDÜRLÜĞÜ DESTEK OLMALI
Sağlık sektöründe hizmet veren özel kuruluşların hijyen ürünlerinin temini konusunda Sağlık İl Müdürlüğü’nden gerekli desteği alamadığını belirten SAOB Başkanı Memişoğlu, İl Pandemi Kurulu’nda Sağlık Meslek Odaları’nın da yer alması gerektiğini belirtti. Memişoğlu, “Hekimlere ve sağlık çalışanlarına yönelik en başta koruyucu donanım olmak üzere desteğe öncelik verilmelidir. Bu süreçte vatandaşların sağlığa erişimi ücretsiz olmalıdır. Coronavirüs dolayısıyla alınan ekonomik tedbirlerde sektörel ayrım yapılmıştır. Salgından etkilenmeyen sektör maalesef yoktur. Tedbirler sektör ayırımı yapılmaksızın tüm sektörlere uygulanmalıdır” dedi.

ÇALIŞANLARI ÜCRETLİ İZNE ÇIKARIN !
SAOB Başkaın Memişoğlu şöyle devam etti; “Mart, Nisan, Mayıs aylarına ilişkin vergilerde yapılan 6 aylık erteleme, vadeleri geldiğinde ödeme güçlüğü doğuracaktır. 6 ay erteleme yerine yapılandırılmalarda olduğu gibi taksitlendirme yapılmalıdır. Kısa çalışma ödeneğinde çalışana yapılacak ödemenin oranı yükseltilmeli ve ileride alacağı işsizlik maaşından düşülmemelidir. Ticaret ve Esnaf oda üyelerine sağlanan kredi vb destekler akademik oda üyelerine de sağlanmalıdır. Kamu ve özel sektörde bireysel ve toplu işten çıkarmaların mutlaka önüne geçilmelidir. Zorunlu mal ve hizmetlerin üretilmediği ve virüsten korunma koşullarının sağlanamadığı tüm işyerlerinde çalışanlar derhal ücretli izne çıkarılmalıdır.Ülkemizin en büyük sektörlerinden biri olan inşaat sektöründe şantiyeler halen daha çalışmakta olup, salgın için büyük risk teşkil etmektedir. Çalışanların hakları korunarak, şantiyeler tedbir için bir ay kapatılmalıdır. COVID-19 ile mücadelede hepimize ayrı ayrı görevler düşüyor; bilgili ve bilinçli davranışlar sergilememiz hepimizi daha çok koruyacaktır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz