Santralin Önünde Zabıtaları Göremedik

0

Samsun’un Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesi’nde Oltan Köleoğlu Enerji tarafından inşa edilmeye başlanan Biyokütle Enerji Santrali konusunda ‘depolama alanı’ ve ‘imar planlarının durdurulması’ kararından sonra Samsun Valiliği’nin verdiği ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararı da açılan dava ile iptal edildi.

YÜREĞİMİZE SU SERPTİ
Çarşamba’da düzenlenen ‘Büyük Mitinge’ öncülük eden Samsun Sivil Toplum Kuruluşları Konfederasyonu’nun (SAMKON) Genel Başkanı Sezgin Gümüş, Samsun 3. İdare Mahkemesi’nin vermiş kararın; Samsun insanının yüreğine su serperek, yarınlarına umutla bakmasına vesile olduğunu kaydetti.

“Bütün ümitlerin kesildiği anda tek sarılacağımız dal mukaddes Türk yargısıdır” diyen SAMKON Başkanı Gümüş, “Bağımsız Türk yargısına gurbette yaşayan Samsun hemşehri grupları adına şükranlarımı sunuyorum” dedi.

NEDEN KAPISINA MÜHÜR VURULMUYOR
Biyokütle Enerji Santrali hakkında alınmış iki yürütmeyi durdurma kararı ile son alınan ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararının iptaline rağmen inşaat faaliyetinin hala devam etmesinin son derece manidar olduğunu belirten Gümüş, şöyle konuştu; “Samsun’da kim veya kimler bunlara güç ve cesaret vermektedir? Mahkeme kararlarına rağmen inşaat sahasına ne Samsun Büyükşehir Belediyesi’nden ne de Çarşamba Belediyesi’nden bir tek yetkili ya da zabıtanın gitmemesi son derece düşündürücü ve vahim bir olaydır. Bu kadar kamuoyu baskısına ve mahkeme karalarına rağmen Samsun Valisi Osman Kaymak başta olmak üzere milletvekillerinin ve belediyelerin sahip çıkması kafalarda soru işaretleri bırakmaktadır. İnşaat faaliyetinin bir an önce durdurulması için adaletimizin teminatı olan savcılarımızın gereğini yapacağına olan inancım tamdır.”

“Santral inşaatının mahkeme kararlarıyla kaçak duruma düşürdüğü artık aşikardır” ifadelerini kullanan SAMKON Başkanı Gümüş, “Bir an evvel mahkemenin aldığı kararları uygulamak, adaleti ihdas edecektir” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz