Santral İnşaatı Ruhsatsız Yükseliyor

0

Samsun’un Çarşamba İlçesi Eğercili Mahallesi’nde Oltan Köleoğlu Enerji tarafından yapımı devam eden Biyokütle Enerji Santrali’ne karşı yörede yaşayan çiftçiler adına 3 ayrı dava açtıklarını belirten Çarşamba Çevre ve Çiftçi Derneği Sözcüsü Murat Şenel, depolama yerinin tarım dışı faaliyete açılması kararıyla ilgili mahkemenin ‘yürütmeyi durdurma kararı’ verdiğini hatırlattı.

Santrali yapan şirket tarafından yapılan itirazın ret edildiğini ve kararın kesinleştiğini ifade eden Şenel, “Ancak bu karara rağmen şirket, inşaata devam ediyor. Ortada açıkça hukuku tanımama var” dedi.

DAVANIN TAKİPÇİSİYİZ
Santrale Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nce verilen ‘ÇED Gerekli Değildir’ kararına yapılan itirazın duruşmasının da 9 Mart Pazartesi günü yapıldığı kaydeden Dernek Sözcücü Şenel, “Proje tanıtım dosyasında yer alan eksikliklere ve yanlı hazırlandığını düşündüğümüz bilirkişi raporuna itirazımızı yineledik. Mahkeme sorularımızın hiç birine cevap veremedi” diye konuştu.

Depo ruhsatı ile santral binası yapıldığını savunan Şenel, büyük ova kapsamına alınmış Çarşamba Ovası’nda vatandaş 75 m2’den daha büyük bina yapamazken, şirket ruhsatsız bir şekilde santral inşaatı yapmasına bir anlam veremediklerini ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz