Şantiyede Corona Tedbirleri Yok Mu?

0

Samsun’un Asarcık İlçesi’nde yaşayan erkek nüfusunun çoğunluğu gurbette inşaat işlerinde çalışıyor. Yurt içi ve yurt dışında ekmek parası kazanmak için zorlu şartlarda mücadele veren inşaat işçileri, sağlıksız ortamlarda konaklama, yeme-içme ve kişisel temizlik işlerini görüyor.

FOTOĞRAFLAR ANLATIYOR
Coronavirüsle mücadele ettiğimiz bugünlerde salgına rağmen halen çalışmaya devam eden ‘asgari ücretli’ inşaat işçileri, bir konteynerde yaşadıkları hayatta, ‘virüsün bulaşma riskini’ gözler önüne seriyor. Gurbet şehirlerden paylaştıkları fotoğraflar işçilerin yaşam koşullarını birebir anlatıyor.

İnşaat Mühendisi Sezgin Güler, “Evleri, hastaneleri, alışveriş merkezlerini, köprüleri, stadyumları, parkları inşa eden emekçilerimiz, konu sosyal haklara geldiğinde en son akla gelen kişiler oluyor” dedi.

10 M2’DE YAŞAM!
“Sosyal mesafeden bahsettiğimiz bugünlerde 10 m2 konteynerlerde 8-10 kişi kalıyorlar ve yüzlerce kişilik yemekhanelerde yemek yiyip, aynı lavaboyu onlarca kişi kullanıyorlar” diyen Sezgin, “Toplumun her kesimi için önlemler alınırken, inşaat emekçileri her zaman olduğu gibi konunun dışında tutulup, hiç yoklarmış gibi muamele görmektedirler. Biran önce inşaat emekçileri için şartlar düzeltilmeli, daha sağlıklı ortamlarda mesleklerini icra etmeleri sağlanmalı, hakları devlet tarafından güvence altına alınmalıdır” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz