Sanayide Heykel Tadilatı Olmaz!

0

Samsun Emniyet Müdürlüğü’nün ‘tadilat için Atatürk Heykeli’ni sanayiye gönderdik’ açıklamaları tartışılırken, OMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi eski Dekanı Prof. Dr. Metin Eker, “Böyle özel heykeller yerinde tadilat yapılır, sanayiye gönderilmez. Profesyonel ekip işidir” dedi.

Samsun Polis Meslek Yüksek Okulu’nun tadilat yapılan bir alanında olduğu anlaşılan Atatürk Heykeli’nin tartışmaları sürüyor. Konunun uzmanı olan Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Güzel Sanatlar Fakültesi eski Dekanı olan öğretim üyesi ve Samsun Kültür ve Sanat Platformu Başkanı Prof. Dr. Metin Eker, böyle özel heykellerin profesyonel ekiplerce yerinde tadilatının yapılabileceğini söyledi.

Samsun’da ve Türkiye’de adeta günün konusu olan ‘Hurdalıktaki Atatürk Heykeli Tartışması’ için Samsun Emniyet Müdürlüğü yazılı bir açıklama yaparak, “Tadilat için Tekkeköy Sanayi Sitesi’ne gönderildiğini” belirtmişti. Dün de saniyede heykelin kaidesinde kaynak çalışması yapıldığı görüntülendi.

Atatürk Heykeli gibi eserlerin çok özel bir maddelerden yapıldığını, boyasının da yine aynı şekilde olduğunu ifade eden OMÜ Güzel Sanatlar Fakültesi eski Dekanı olan öğretim üyesi ve Samsun Kültür ve Sanat Platformu Başkanı Prof. Dr. Metin Eker, “O tip heykeller kesinlikle yerinde tadilat yapılır. Yerinden kaldırılmaz ve özel ekipler, profesyonelce günler sürecek çalışmalarla bunu ancak yapabilirler” dedi.

SANAYİDE YAPAMAZLAR UZMAN ÖZEL EKİP İŞİDİR
Prof. Dr. Eker, “2000’li yıllarda Atatürk Anıtı için bizden dönemin Valisi destek istemişti. O zaman bugünün parasıyla 17 bin lira bir tadilat maliyeti çıkardık ama sonuçta dışarıdan özel bir ekip getirildi ve 80 bin liraya yaptırıldı. Ben bu zamana kadar sanayide tadilat yaptırılan bir heykel görmedim, duymadım. Hiç şahit olmadım. Çünkü heykellerin bakımı, boyasıyla ilgili çalışmada kumlama işlemi çok özenle yapılmalı. Hele ki bronz bir heykelde kaynak filan düşünülemez. Neresine yaptılar kaynak çalışması bilmiyorum. Ama tadilat için gönderildiyse, kesinlikle yerinde yapılmalıydı. Maliyet hesapları da yapılmalıydı. Öyle ucuz bir işlemle yapılamaz. O işler profesyonel ekip işidir” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz