SAMULAŞ’tan Ürküten 65 Yaş Yolcu Raporu

0

Samsun’da şehir içi toplu taşıma araçlarından ücretsiz faydanlanan 65 yaş üstü vatandaşların, coronavirüsüne karşı ‘evdekal’ uyarılarını dikkate almadığı, 19 günlük Mart raporunda ortaya çıktı

Coronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında tüm ülkede hayat adeta dururken, milyonlarca insan evlerine kapandı.

Tüm ülkede olduğu gibi Samsun’da da günlerdir en riskli yaş grubu olan 60 yaş üstü insanlara ‘EvdeKal’ uyarısı yapılmasına rağmen şehrin en işlek caddelerinde gruplar halinde sohbet etmesi, tedbirsizce dolaşması, bazı insanların da pazar yerlerinde COVİD-19 uyarılarına rağmen çarşı pazar gezmesi ve umursamaz halleri tepkilere neden olmuştu.

Yasaklara uymayan yaşlıların en çok kullandıkları park ve bahçelerde banklar sökülürken, İçişleri Bakanlığı yayınladığı son genelge ile 65 yaş üstü insanların dışarı çıkmasını yasakladı.

UYARILARA KULAK ASMADILAR
Samsun’da şehir içi ulaşımda Ocak, Şubat ve 1-19 Mart tarihleri arasında toplu taşımadan ücretsiz faydalanan 65 yaş üstü insanların günlük biniş ortalama rakamlarının yükseldiği gözlendi. Toplu taşımayı Ocak ayında ortalama her gün 65 yaş üstü 16 bin 930 kişi kullanırken, Şubat’ta bu rakam 17 bin 580 kişiye yükselirken, 1-19 Mart tarihleri arasında 15 bin 788 kişi olması, yaşlıların ‘EvdeKal’ uyarılarını dikkate almadığını gösterdi.

ABONMAN HAKLARI VERİLECEK
Diğer yandan Samsun Büyükşehir belediye Başkanı Mustafa Demir, “Abonman hakkı bulunmasına karşın, coronavirüs salgınından dolayı toplu ulaşımı kullanamayan vatandaşlarımız, salgın önlemleri sona erdiğinde kalan ‘biniş adetlerini ve sürelerini’ SAMKART Başvuru Merkezi’ne (SBM) başvurarak yeniden kullanabilecekler” açıklaması yaptı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz