Samsun’un Suyu Artık İçilebilir

0

Samsun Çevre Platformu (SAMÇEP) Sözcüsü Mehmet Özdağ ve Kimya Mühendisleri Odası Şube Başkanı Osman Nuri Pirgil, şebeke suyunun durumu ile ilgili açıklama yaptı.

Daha önce yaptıkları analizlerde içme suyunda alüminyum oranı yüksek, bulanıklık derecesi sağlığa uygun olmadığını ortaya koyan raporlar ortaya koyduklarını hatırlatan Özdağ ve Pirgil, “Şebeke suyu gönül rahatlığı ile içilebilir” dedi.

SUYU TAKİP EDECEĞİZ
SAMÇEP Sözcüsü Özdağ ve KMO Başkanı Pirgil, “Samsun şehir şebeke suyu ile ilgili 02 Mart 2020 tarihinde yaptığımız basın açıklamasında sudaki alüminyum ve bulanıklık değerlerinin yüksek olduğunu ve bir an önce 17 Şubat 2005 tarihli 25730 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliğe uygun suyun şebekeye verilmesi gerektiğini belirtmiştik. 02 Mart 2020 tarihinden bu güne kadar şehir şebeke suyunun alüminyum ve bulanıklık parametreleri üzerinden takibini sağladık. İzlemeler neticesinde şehir şebeke suyunun İnsani Tüketim Amaçlı Sular Hakkında Yönetmeliğe uygun olduğu görülmektedir. Samsun’da yaşayan vatandaşlar olarak ücretini ödeyerek satın aldığımız suyun yukarıda belirttiğimiz yönetmeliğe uygun olmasını istemek, arıtma ve atık su süreçlerinin takibini yapmak en doğal hakkımızdır. Bu konulardaki izlemelerimiz devam edecektir” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ayrıca vatandaşlara ölümcül corona virüsü uyarısı yapılarak, Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı 14 kurala uyulması istendi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz