Samsun’un Kalbinde Maden Arayacaklar!

0

Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü, 3’ü Samsun’da olmak üzere ülke genelinde 766 adet maden arama sahasını ihaleye açtı. İhaleye ait detaylar, 20 Temmuz’da askıya çıktı.

18 Eylül’de yapılacak gerçekleştirilecek ihalede arama yapılacak madenler listesi şöyle sıralandı: “4. Grup madenler arasında sodyum, potasyum, lityum, iyot, bor tuzları gibi 100’e yakın endüstriyel hammadde; linyit, taşkömürü, uranyum, toryum, radyum gibi enerji hammaddeleri ve altın, gümüş, platin, bakır, demir, krom, titan ve alüminyum gibi metalik madenler .”

Askıya çıkan listede Samsun’da biri Vezirköprü İlçesi’nde; 2’si de merkez ilçede olmak üzere üç ayrı yerde altın araması yapılacağı öğrenildi.

ŞAHİN DAĞLARI’NDA AĞAÇLAR KATLEDİLİYOR
Diğer yandan Kanadalı madencilik firması olan Eldorado Gold Corporation, Türkiye’deki uzantısı Tüprag Metal Madencilik’le yaptığı işbirliği ile Samsun’un Kavak ve Havza ilçeleri arasında kalan Şahin Dağları’nda ‘altın madeni’ araması yapmak için 2019 yılında ruhsat almış, maden sondajı yapacak şirkete ait iş makinelerinin ve büyük araçların geçebilmesi için binlerce ağaç kesilerek, ‘yolda genişletme çalışması’ yapılmıştı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz