Samsunspor Anıtı’nı Tasarlayanlar Unutuldu Mu?

0

Samsun Kültür ve Sanat Platformu Derneği Başkanı Prof. Dr. Metin Eker, Büyükşehir Belediyesi’nce Samsunspor şehitleri adına yaptırılan ‘Futbol Kahramanları Anıtı’nın açılışına davet edilmedikleri için üzgün olduklarını belirterek, “Anıt projesini tasarlayanlar davet edilmediği gibi, ismi bile törende telaffuz edilmedi. Üzgünüz” dedi.

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Samsunspor şehitleri adına yaptırdığı Canik Millet Bahçesi’nde yer alan ‘Futbol Kahramanları Anıtı’, önceki gün Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu’nun katılımı açıldı. Prof. Dr. Eker, “Samsunspor Futbol Şehitleri Anıtı’nın isminin de farklı olması bizde şaşkınlık yarattı “dedi.

Samsun Kültür ve Sanat Platformu Derneği Başkanı Prof. Dr. Metin Eker, anıt projesinin tasarımından oluşumuna kadar sürecin içerisinde yer alan kişilerin açılışa davet edilmediği gibi, törende de isimlerinin telaffuz edilmediğini söyledi.

ÇOK ÜZGÜNÜZ
“Üzgünüz” diyen Prof. Dr. Eker, “Samsunspor Futbol Şehitleri Anıtı’nın açılışını medyadan takip ettik. Tüm Samsunspor futbol şehitlerine Allah’tan rahmet diliyoruz. 32 yıllık kazanın ardından anıt ile ilgili ilk adım, 2014 yılında Samsunlu üç spor yazarı ve yine Samsunlu olan ben Güzel Sanatlar Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Metin Eker ve Prof. Dr. Ali Seylan tarafından Havza’da kaza mahallinde atılmıştı. Bugüne dek geçen yedi yıl içinde anıt projesi gerçekleştirimi, inşaat için gelir temin etme çalışmaları, kamuoyu çalışmaları, geceler, sergiler, maketler gibi birçok etkinliğin altında imzası olan Samsun Kültür ve Sanat Platformu Derneği Başkanı Prof. Dr. Metin Eker, Anıt tasarımını gerçekleştiren Prof. Dr. Ali Seylan, spor gazetecileri Mehmet Yazıcı, Nedim Aydın ve Oktay Öztürk için vefasızlık sergilenmiştir. Açılış törenlerine bu isimler davet edilmemiştir” dedi.

PLAKET DAHİ DÜŞÜNÜLMEDİ
Açılış töreninde anıt proje tasarımında emeği geçen isimlerinde okunmadığını söyleyen Prof. Dr. Metin Eker, “Açılış konuşmaları ve diğer sunumlarda Samsunspor Futbol Şehitleri Anıtı tasarımını gerçekleştiren hocamızın ismi geçmemiştir. Süreci yöneten ve sonucu belirleyen katkının sahibi Güzel Sanatlar Fakültesi ve Samsun Kültür ve Sanat Platformu’ndan bahis dahi söz konusu olmamıştır. Anıt tasarımını gerçekleştiren hocamızın bir plaket ile de olsa taltif edilmesi düşünülebilirdi. Bu bir vefasızlık görüntüsü sergilemiştir. Anıtı ihaleye çıkaran, maliyeti ve mahiyeti ile bugüne yetiştiren Büyükşehir Belediyesi’ne ve Başkanına şükranlarımızı sunuyoruz. Ancak bu hassasiyeti göz ardı edemeyiz. Emeğe, niyete, beklentiye ve Samsun ve Samsunspor sevgililerine bakış açısını gösteren bu yaklaşım, benzer bakış açılarıyla mukabele gördüğünde ise geç kalınmış olacaktır. Ayrıca, anıtın adı tüm 7 yıl boyunca ‘Samsunspor Futbol Şehitleri Anıtı’ olarak anılmasına rağmen açılış program anonslarında ve pankartlarda ‘Samsunspor Anıtı, Futbol Kahramanları Anıtı’ olarak adlandırılması ise başka bir şaşkınlık yaratmıştır. Söz konusu kasıttaki amacı anlamak ise güçtür. Üzgünüz. Hürmetlerimle” açıklamasını yaptı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz