Samsunlu Vatandaşın Su İsyanı Büyüyor

0

Samsun Büyükşehir Belediyesi SASKİ’nin suya yaptığı yüzde 25’lik zam sonrası, faturalara her ay otomatik uygulanan TÜFE zammı ile rekor kırmaya devam ediyor. Konutlarda suyun metreküp fiyatı 4 lira 44 kuruşa yükseldi. İşyerlerinde ise metreküp fiyatı 8 lira 61 kuruşu geçti.

Vatandaşların çoğu ise heray yüzde 150 liraya yaklaşan su faturalarını ödemekte zorlanmaya başladı. Çoğu vatandaşın ödenmemiş iki ya da üç su faturası bulunuyor.

Türkiye’nin en pahalı suyunu kullanan Samsun’da, Büyükşehir Belediye Meclisi CHP Grup Başkanvekili Atilla Tekcan’ın “suda TÜFE zammı kaldırılsın” teklifi de geçtiğimiz günlerde Başkan Mustafa Demir’in yönettiği SASKİ olağan genel kurulunda Cumhur İttifakı üyelerince reddedilmişti.

Başkan Demir, su faturalarında her ay uygulanan TÜFE zammının kaldırılması yönündeki teklif karşısında, “İdaremizin değişiklik düşüncesi yok” cevabını vermişti.

VATANDAŞ TEPKİLİ
Her ay can yakan su faturalarında ise indirim yapılmaması ve indirim teklifine Cumhur İttifakı üyelerince ret oyu verilmesine vatandaş tepki gösterdi. Vatandaşlar pandemi döneminde vatandaşların ve esnafların zor durumda olduğunu belirterek, “Elektrik faturalarını, su faturaları solladı, doğalgaz ile yarışıyor. Vatandaş zaten zor durumda. Neden her ay su faturalarına zam yapma ihtiyacı duyuluyor? Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, yerel seçimlerden önce gönül belediyeciliği yapacağım diye göreve geldi. Şimdi vatandaşın canını yakan zam kararlarına imza atıyor. Bu mu gönül belediyeciliği? Vatandaşın bu dar zamanında yanında olmayacaksınız da ne zaman olacaksınız?” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz