Samsunlu Esnafın Feryadı

0

Samsunlu esnafın yürek yakan sözleri sosyal medyada gündem oldu. “Nefes alamıyoruz” diyen esnaf, “750 lira kira desteği dediler, 300 lira çıktı. Ama KDV’yi, vergiyi, Bağkuru gününde ve tamamını alıyorlar” dedi.

CHP Samsun İl Başkanı Fatih Türkel’in ekonomik olarak zor günler geçiren bir esnafla yaptığı görüşme sırasında çekilen video, son dönemde esnafın yaşadığı ‘ekonomik çıkmazı gözler önüne serdi.’

Pandemi’nin yarattığı ekonomik sorunların binlerce esnafın üzerindeki etkisini bir bir anlatan iş yeri sahibinin sözleri yürekleri sızlattı. Devletin verdiği desteğin yeterli olmadığını savunan esnaf, “Babalık yapma zamanı sende. Hani? Yok!” dedi.

‘NEFES ALAMIYORUZ’
Esnaf, “Benim kiram 6 bin 500 lira. 750 lira vereceğim dedi, 300 lira onaylamış, o da hala yatmadı. Bin lira esnafa destek yardımı vereceğim dedi. Hala vermedi. Vergimi de veriyorum, sigortamı da ödüyorum, bağkurumu da yatırıyorum. Devlet zaten benden alacağını alıyor. KDV mi de alıyor” diye konuştu. Esnafın işlerinin bitik, nefes alamadığına dikkat çeken esnaf, verilen desteklerin yetersiz olduğunu savundu.

KISITLAMA SAATİ BİZİM İŞ SAATİMİZ
Aylık 3 bin lira elektrik faturası ödediğini belirten esnaf, “Elektrik kesilmesin, öteleme yaptırabilirsin dediler. 2 aylık elektrik faturamı ötelemeye gittim. Şirket, 5 bin 270 lira para aldı” dedi. Pandemi’den önce dükkanda 9 kişi çalıştırdığını, şu an da ise 1’i kurye 3 kişiyle çalıştığını kaydeden esnaf, günlük cirosunun 5 bin liradan 1000 liraya düştüğünü belirtti. İşlerinin yasaklardan kaynaklı saat kısıtlamalarından oldukça etkilendiğini sözlerine ekleyen esnaf, en yoğun paket servisinin olduğu saat gece 12’den sonra mecburen kapatıldıklarını, bu durumun da işlerini iyice sekteye uğrattığını kaydetti.

UMUDUM KALMADI
3,5 yaşında bir oğlu olduğunu belirten esnaf, umutsuz olduğunu belirterek, borcuna karşılık dükkanı devretmeyi düşündüğünü ifade etti. Esnaf, pandemi sürecinin başında mal sahibinin kendisine destek olduğunu ancak şu an da onun da durumunun buna elverişli olmadığını sözlerine ekledi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz