Samsunlu Esnafa Kredi Müjdesi

0

Coronavirüs salgını nedeniyle alınan tedbirler kapsamında işyerini kapatmak zorunda olan ya da bu srüeçte işleri sekteye uğrayan esnafa, Halk Bankası’nın taahhüt ettiği 25 Bin TL’lik destek kredisinde yeni düzenlemeye gidildi.

Samsun Esnaf ve Sanatkarlar Odalar Birliği (SESOB) Başkanı H. Eyüb Güler, “Kooperatiflerin limitleri 200 Bin TL’ydi. Geçmişte bu limiti kullananlarda 25 Bin TL’lik krediden faydalanabilecek. Ayrıca Vergi borcu, SGK borcu gibi şartlar isteniyordu. Fakat borcu olmayan esnaf yok ki; bu şartlara uygun olsun. Tüm esnaf, ‘vergi levhası ve nüfus cüzdanı’ ile 25 Bin TL’lik krediyi kullanabilecek” dedi.

HER ESNAFA 25 BİN TL
Başkan Güler, “Geçmişte kooperatiflerinden kredi kullanan esnaf, 25 Bin TL’lik krediyi yine kooperatiflerinden kullanabilecek. Kooperatiflerden hiç kredi kullanmayan esnafımız direkt Halk Bankası’na giderek, krediden faydalanabilecek” diye konuştu.

KEPENK AÇTIĞIMIZDA ASIL SORUNLAR BAŞLAYACAK
Coronavirüs salgının ortadan kalkmasından sonra esnafın daha büyük sorunla karşı karşıya kalacağını ifade eden SESOB Başkanı Eyüb Güler, şöyle konuştu; “Destek kredisi şuan esnafımız için güzel. Normal hayata döndüğümüzde asıl sıkıntılar esnafı olacak. Kira borçları, ertelenmiş kredi ve kredi kartları borçları olacak. Esnafın kepenk açtığında ezilmemesi için hükümetin kredi musluklarını iki kat açmasını talep ediyoruz. Esnaf Kooperatifleri’nden kullanılabilecek kredi limitleri 200 Bin TL iken, bu limiti 400 Bin TL’ye çıkarılmasını, geri ödeme vadelerinin de 5 yıldan 10 yıla çıkartmalarını istiyoruz.”

TOPLU TAŞIMA ESNAFI ZORDA
Samsun ve ilçelerinde 5 binin üzerinde dolmuş, minibüs ve otobüs esnafının olduğunu kaydeden SESOB Başkanı Eyüb Güler, “Yasaklarla beraber toplu taşımacılık sektörü durdu. Esnaf özellikle akaryakıt, şoför, araç bakım ve onarım masraflarını çıkarabilmekte zorlanıyor. Devletimizden toplu taşıma esnafına akaryakıtta ÖTV muafiyeti ve ilave destekler talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz