Ana Sayfa Kent Haberleri Samsun'da Yıkım Sevdası Var

Samsun’da Yıkım Sevdası Var

TMMOB Mimarlar Odası Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi İshak Memişoğlu, Samsun’un İnternet Televizyonu Kanal 362’de Av. Arzu Sabuncu’nun sunduğu ‘Ortak Akıl’ programına konuk olarak katıldı, çarpıcı açıklamalar yaptı.

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin son dönemde hayata geçirmeyi planladığı kentsel dönüşüm projelerinden bahseden Memişoğlu, Büyükşehir Belediyesi yönetim kadrosunun daha önce yapılan işleri yıkmakla uğraştığını söyledi.

GAZİ MÜZESİ’NİN ÇEVRESİNİ TEMİZLEYİN
Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Cumhuriyet Meydanı’nda hayata geçirmeyi planladığı kentsel dönüşüm çalışmasına değinen İshak Memişoğlu, bölgede dönüşümü gerektirecek bir durumun olmadığını, yıkımı planlanan iş hanlarının ruhsatlı ve sağlıklı binalar olduğunu söyledi.

Cumhuriyet Meydanı’nın dönüşümü konusunda bir projede ortalıkta olmadığına dikkati çeken Mimarlar Odası Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi Memişoğlu, “Meclis kararı var, bir bölge belirlenmiş kentsel dönüşüm yapılacağı söylenmiş hepsi bu. Bu kentsel dönüşüm değil, bunun adı, kent meydanının yeniden düzenleme çalışmasıdır. İmar planlarında tesadüfen alanlar çizilmiş. Madem dönüşüm yapacaksınız, Gazi Müzesi’nin hemen yanındaki iş merkezini ve arkasındaki kamusal alanı plana dahil edin. Burası kapsama alınmamış. Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz, Yabancılar Pazarı’nın karşısındaki alanı, kent meydanı yapacağını söylemişti, yapamadı. Çünkü meydan olma özelliğine sahip değil. Orası bir alan, meydan değil. Bir yerin meydan olabilmesi için kamusal alanda kuşatılması gerekir. Siz meydanda bir düzenleme yapabilirsiniz. Ancak çok iyi bir planlama yapılması lazım. Kentin yöneticileri çıkıyorlar, ‘Hayallerinizi gerçekleştiriyoruz ‘diyorlar. Bende diyorum ki; Siz kendi hayallerinizi değil, vatandaşların hayallerini gerçekleştirin. Sizin hayallerinizle vatandaşın hayalleri örtüşmüyor” dedi.

VATANDAŞIN SESİNE KULAK VERMİYORLAR
Vatandaşların sesine kulak verilmesi gerektiğini söyleyen İshak Memişoğlu, “Vatandaşın hayali, evine geldiğinde arabasını rahat park edebileceği alanın olması ve rahat bir nefes alacağı evine yakın yeşil alanın varlığıdır. Bu hayaller, kenti yönetenler tarafından dikkate alınmıyor. Bu kenti yaşanabilir hale getirmediler. Cumhuriyet Meydanı’nı değiştirmekle bu kenti yaşanabilir hale getiremezsiniz, sadece o bölgeye dokunmuş olursunuz. Golf Sahası yapılırken de, yanlış olduğunu söyledik. Kıyı ve kamusal alan doldurularak yapıldı. Kıyı Kanunu’na aykırı şekilde yapılan Golf Sahası ortada kaldı. Şimdi satacak, atacak yer arıyorsunuz. Bu kenti yönetenler, birkaç yıl sonrasını bile göremiyorlar. Meclis binası altındaki binalar yeni satıldı. O dönemde de satılmaması gerektiğini söyledik. Şimdi ne oldu, geri alacaksınız, arada uçuk değerler var. Burada kamu kaynaklarının yerinde kullanılmaması söz konusu. Site Cami konusunda ise, Maliye’ye ait blok ve caminin etrafındaki dükkanların caminin statiğine dokunulmadan yıkılacağı söylendi. Geçmişten gelen acı tecrübelerimiz var. Büyük Otel’in yıkımı konusunda, Mimarlar Odası ve Mimarlık Fakültesi’nin ortak etkinliğinde eski Başkan Yusuf bey ‘Çok büyük hata yaptık’ dedi. Böyle bir anlayış ile yönetiliyoruz “açıklamasında bulundu.

TARİHİ BİNALARI YIKTILAR
Samsun’un çok sayıda tarihi yapısının yıkıldığına dikkati çeken Memişoğlu, şöyle konuştu; “Samsun’un dünyaya örnek olabilecek çok önemli tarihi yapıları yıkıldı. Saathane’de ise kale konusunda çok uyarılarda bulunduk. Kale kalıntıları bulundu, üzeri kapatıldı. Biz yapılan yöntemin yanlış olduğunu söyledik. ‘Format atar gibi bu çalışmayı yapamazsınız’ dedik. Uyarılar kulak ardı edildi. Hatalar yapıldı, gelen yönetimde aynı hataları devam ettiriyor. Kesinlikle ders alınmıyor. Sürekli bir yıkım sevdası var. Saathane’deki ticari yapının korunması, yapıların ayıklanarak içlerinde geçmişin izlerinin korunarak onlara da saygı duyarak eklemeler yaparak düzenleme yapılmasını savunduk. Hepsini yıktılar. Şimdi kendilerine göre ikişer katlı hayallerine göre yapılar koyacaklar. Büyükşehir Belediyesi binasının yıkılacağı ve iki katli ticari blok koyulacağı söyleniyor. Şunu söylüyorum; Büyükşehir’in mevcut kadrolarıyla bu kentin planlamasının yapılması, bu kenti sağlıklı bir yere götürmesi konusunda fikir üretilmesi mümkün değil. Neden? Çünkü geçmişten bugüne kalan kadrolara bakarsak aynı kadro geçmişte proje dedikleri işleri yıkmakla meşguller, birçok örnek sayabiliriz. Geçmiş yönetimin yaptıklarını yok etmekle meşguller. Bu kente, dinamiklerin sahip çıkması gerekiyor. Biz Mimarlar Odası olarak her şeye karşı değiliz. Yanlış olduğunu düşündüğümüz şeyi adalet önüne taşıyoruz. 40’a yakına dava açtık, 27 tanesi kazandık” ifadelerini kullandı.

BELEDİYELERDE SATIŞ TELAŞI VAR
İshak Memişoğlu, programda yaptığı açıklamada tüm belediyelerin meclislerinde aldıkları kararları takip ettiklerine işaret etti. Memişoğlu, “Bir alan, önce belediye hizmet alanına sonra ise ticaret alanına dönüştürülüyor. Samsun’da belediyelerin hepsinde bir arsa satış telaşı var. Sattığınız yer arsa değil, Samsun’u satıyorsunuz. Bu kent büyüyor, geliştikçe hizmet alanlarına ihtiyaç olacak. O arazilere ihtiyacınız olacak. Siz bugünü kurtarıyorsunuz ama geleceğimizi karartıyorsunuz?” açıklamasında bulundu.

ATAKUM SAHİLİNİ KURTARIN ÇAĞRISI
Mimarlar Odası Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi İshak Memişoğlu, ‘Atakum sahilini kurtaralım’ çağrısı yaptı. Samsun’un sahil kenti olduğunu yerel yöneticilerin kabul etmediklerini belirten Memişoğlu, Türkiye’nin en değerli kumsallarının yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kaldığına işaret etti.

İshak Memişoğlu, “Bu kenti yönetenler, meclis üyeleri dahil, Samsun’u sahil kenti olarak kabul etmediler. Sürekli önüne dolgular yaptılar. Bizi denizden uzaklaştırdılar. Liman dolgusu ile başladı, Doğupark, Batıpark, Golf Sahası ve Petrol Ofisi’nin önüne yapılan işlem ile devam etti. Şimdi de Kurupelit Yat Limanı’nı doldurmaya hazırlanıyorlar. Artık bırakın bu kentin yakasını. Bu kentin sahillerini rahat bırakın” dedi.

BARINAK SAHİLİ YOK EDİYOR
Samsun’da sahili korumak adına mücadele verdiklerini anlatan Memişoğlu, Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Yusuf Ziya Yılmaz döneminde Atakum’dan 19 Mayıs’a kadar uzanan sahil yolu projesi ile ilgili dava açtıklarını ve projeyi iptal ettirdiklerini hatırlattı. Sahil yolu projesi kapsamında sahilde katliam yapıldığını ve tonlarca kayanın sahile doldurulduğuna işaret eden Memişoğlu, yanlış planlama ile yapılan Dereköy Balıkçı Barınağı’nın ise Atakum sahilini her geçen gün yok ettiğine dikkati çekti.

DOLDURMAK ÇÖZÜM DEĞİL
Mimarlar Odası Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi İshak Memişoğlu, şöyle dedi; “19 Mayıs’a yapılan Balıkçı Barınağı’nın yarattığı tahribatı engellemek için set çektiler. O setler, sahilleri yutmaya başladı. o tahribat, Atakum’a doğru ilerliyor. 5 yıl içinde sahillerimizi kaybedeceğiz. Buradan Büyükşehir Belediyesi’ni, Samsun Valiliği’ni ve DLH’yı uyarıyoruz. Koyduğunuz taşları geriye doğru alın. Bu tahribat geriye doğru gidecektir. Geçmişte Başkan Yusuf Ziya Yılmaz’da sorunun kaynağının Dereköy Balıkçı Barınağı olduğunu, söylemişti. Bu zamana kadar çözüm adına yapılanların hepsi yanlıştır. Kurupelit Yat Limanı ve Tersane Limanı da yanlışların devamıdır. Kurupelit Limanı’nın da kaldırılması, kullanılıyorsa bu haliyle kullanılmasını öneriyoruz. Orayı doldurmak çözüm değil.”

DİĞER HABERLER

İlkadım Belediyesi’nin Şirketi Batık Mı?

İlkadım Belediyesi’nin sorumluluğunda olan Gazi İmar İnşaat Şirketi'ndeki; aralarında araç, iş makinesi, asfalt plenti ve emülsiyon tesisinin bulunduğu 40 ayrı taşınırın, belediye bünyesine geçirilmesine...

Cenk İşler: Samsunspor’un Hedefi Her Zaman Süper Lig’dir

Türk futbolunun sembol golcülerinden ve Samsunspor Genel Kaptanı Cenk İşler, Samsunspor’un hedefinin her zaman Süper Lig olduğunu söyledi. Lige kötü başlayan fakat son haftalarda aldığı...

YEDAŞ Yolu Kapattı, Mahalleli Şaşkına Döndü

Samsun'un İlkadım İlçesi Kazım Karabekir Mahallesi Timurlenk Sokak'ta vatandaşların uzun yıllardan beri kullandığı yol, YEDAŞ tarafından yolun kendi arazileri olduğu gerekçesi ile 'demir ve...

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

En Çok Okunanlar

İlkadım Belediyesi’nin Şirketi Batık Mı?

İlkadım Belediyesi’nin sorumluluğunda olan Gazi İmar İnşaat Şirketi'ndeki; aralarında araç, iş makinesi, asfalt plenti ve emülsiyon tesisinin bulunduğu 40 ayrı taşınırın, belediye bünyesine geçirilmesine...

Cenk İşler: Samsunspor’un Hedefi Her Zaman Süper Lig’dir

Türk futbolunun sembol golcülerinden ve Samsunspor Genel Kaptanı Cenk İşler, Samsunspor’un hedefinin her zaman Süper Lig olduğunu söyledi. Lige kötü başlayan fakat son haftalarda aldığı...

YEDAŞ Yolu Kapattı, Mahalleli Şaşkına Döndü

Samsun'un İlkadım İlçesi Kazım Karabekir Mahallesi Timurlenk Sokak'ta vatandaşların uzun yıllardan beri kullandığı yol, YEDAŞ tarafından yolun kendi arazileri olduğu gerekçesi ile 'demir ve...

Sevgi Engelleri Kaldırır

19 Mayıs Belediye Başkanı Osman Topaloğlu, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü dolayısıyla ilçede yaşayan engelli vatandaşları evlerinde ziyaret etti. Engellerin sevgiyle ve empatiyle aşılabileceğini belirten...