Samsun’da Vali’nin Korona Vaka Açıklaması Korkuttu

0

Samsun Valisi Osman Kaymak, önceki gün yaptığı açıklamada 15 gün önce 40-50 arası olan pozitif vaka sayısının geçtiğimiz hafta itibariyle günlük 5 ila 10’a kadar düştüğünü söylemişti. “Henüz vaka sayısını sıfırlamadık” diyen Kaymak, açıklamasında başta İstanbul olmak üzere seyahat izni olup Samsun’a gelen vatandaşlarda pozitif vakanın olduğunu belirtmişti.

AREFE GÜNÜ CADDELERDE YOĞUN KALABALIKLAR VARDI
Vali Osman Kaymak’ın açıklamasının üzerinden henüz bir kaç gün geçmesine rağmen Valiliğin kurumsal sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım Samsunluları korkuttu. 4 günlük sokağa çıkma yasağı öncesinde bazı alışveriş caddelerinde yaşanan yoğun kalabalıklar, Ramazan Bayramı’nın 4’ncü gününde ağır bilançoyu ortaya çıkardı. Samsun’da 9 pozitif vaka tespit edildi.

9 POZİTİF VAKA TESPİT EDİLDİ
Valilik’ten önceki gece Samsunluları korkutan ‘pozitif vaka’ açıklaması yapıldı. Açıklamada, “Kıymetli Vatandaşlarımız; Ramazan Bayramı süresince uygulanan 4 günlük sokağa çıkma yasağının son gününde ilimizde maalesef 9 pozitif vaka tespit edilmiş olup, temaslı oldukları kişilere yönelik filyasyon çalışmaları devam etmektedir.” denildi.

İKİNCİ PAYLAŞIM YAPILDI
Sosyal medyadan yapılan ikinci paylaşımda ise, “Virüs hala aramızda ve normalleşme adımlarının atıldığı bu süreç, asla rehavete neden olmamalı. Kontrollü sosyal hayatın gereği olarak maske kullanmaya, fiziksel mesafeye dikkat etmeye, hijyen kurallarına uymaya ve kalabalık ortamlardan uzak durmaya hassasiyet gösterelim.” ifadelerine yer verildi.

TEHLİKE HENÜZ GEÇMEDİ
Sağlık İl Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç ise, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda koronavirüs ile mücadele de bayram dönüşü yeni bir sürece girildiğini söyledi. Tedbirsizlik ve dikkatsizlik sonucu hergün yeni vakaların görüldüğüne dikkat çeken Oruç, “Maske, mesafe ve el yıkama tedbirlerimizi ihmal etmeyelim! Rehavete kapılmayalım! İşimiz bitince evimize dönelim!” uyarısında bulundu. Müdür Oruç, korona virüsün hala aramızda olduğunu vurgulayarak; “Covid-19 tehlikesi geçti mi? Hayır!” ifadelerini kullandı.

SAMSUN’DA 40 VEFAT
Diğer yandan A Haber, hangi ilde kaç kişinin koronavirüsten vefat ettiğini açıkladı. Samsun 40 vefat sayısı ile Türkiye genelinde 7’nci şehir olduğu kaydedildi.

Samsunlular ise Vali Osman Kaymak’ın yaptığı paylaşımın altına pazar yerleri, Mecidiye, Çiftlik gibi çok yoğun alışveriş kalabalığının olduğu caddelere dikkat çekti. Bu tür yerlerde virüsün yayılabileceğini vurgulayan vatandaşlar, parkların ve Atakum sahilinin kapalı olmasına anlam veremediklerini ifade etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz