Samsun’da Vakaların Yarısı Mutasyonlu

0

Koronavirüs vaka oranı bakımından ilk 5 içinde yer alan Samsun’daki hızlı artışın sebebi ortaya çıktı. Son dönemde Samsun’da yapılan testlerde pozitif çıkan hastaların yüzde 50’sinin İngiltere’de görülen varyant virüs taşıdığı belirlendi.

Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya, yeni tip koronavirüsün (Covid-19) İngiltere, Güney Afrika ve Brezilya’da ortaya çıkan varyantlarıyla ilgili kaleme aldığı ‘O şehirde mutant yüzde 50’yi geçti’ başlıklı yazısı korkuttu. Sarıkaya, bakanlık çevrelerinin ‘bir kentte son yapılan PCR testlerinin yüzde 50’den fazlasının İngiltere’de görülen varyant virüs tespit ettiğini belirttiğini’ aktardı. Bi yetkiliye ‘Samsun mu?’ diye sorduğunu ve ‘evet cevabı aldığını yazdı. Sarıkaya, yayılım hızının baskılanması içinde özel bir ekip kurulduğunu gündeme getirdi.

İNGİLTERE VARYANTI
İşte Habertürk yazarı Muharrem Sarıkaya’nın yazısının ilgili bölümü: “Özellikle AB ülkeleri, varyant virüsler karşısında sıkı bir kapanmaya giderken, Türkiye’nin açılmayı tartışması normal mi?” Konuyla ilgili Bakanlık çevreleri, Türkiye’de de artışın görüldüğüne vurgu yaptı. Hatta, bir kentte son yapılan PCR testlerinin yüzde 50’den fazlasının İngiltere’de görülen varyant virüs tespit ettiğini belirtti. Samsun’daki yeni vakaların yüzde 50’si İngiliz mutant virüsü. Bakanlık yetkilisini biraz zorladım baktım il adını vermek istemiyor. Önceki duyumlarımdan da yola çıkarak, “Samsun’dan mı söz ediyorsunuz?” deyince şaşırdı. Samsun için toplum sağlığı alanında uzman olan özel bir ekibin görevlendirildiğini ve mutant virüsün baskılanması için göreve başladıklarını belirtti. Hemen belirteyim, yüz binlik dilimlerde Trabzon, Rize ve Ordu’daki verilerin zirve yapmasının gerisinde tek başına mutantın etkisi yokmuş. Doğu Karadeniz’deki yüksekliğin gerisinde, aile, arkadaş ziyaretlerinin yüksek olması ile maske ve mesafeye dikkat edilmemesinin yattığını belirtti.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz