Samsun’da Vakalar Katlandı Normalleşme Zorda

0

Samsun’da, korona virüs vakaları patladı. Mutasyonlu virüsün yayılım hızını artırdığı öne sürülürken, normalleşme takvimi zora girdi.

Samsun, Türkiye’de korona virüsün en fazla görüldüğü ikinci kent konumuna yükseldi. 1 Mart öncesi normalleşme takviminin kentte uygulanmasının zor olduğu yorumları yapılıyor.

Samsun, haftalık olarak toplamda 10 bin 550 vakanın tespit edildiği İstanbul’dan sonra Türkiye’de korona virüs vakalarının en fazla görüldüğü ikinci kent konumuna geldi.

Geçtiğimiz hafta toplam 2 bin 350 vakanın görüldüğü Samsun’da, yüzde 25’lik bir artış yaşanarak haftalık toplam vaka sayısı 2 bin 752’ye çıktı. Samsun’da günlük ortalama 393 vaka tespit ediliyor. Karadeniz bölgesinde Ordu, Giresun, Trabzon, Samsun ve Rize, korona virüs tablosunda zirvede yer alıyor.

15-21 Şubat tarihleri arasında Ordu’da 1739, Giresun’da 976, Trabzon’da 1685, Samsun’da 2 bin 752, Rize’de 689 ve Tokat’ta 892 vaka tespit edildi. 1 Mart’ta Türkiye’de normalleşme takvimi doğrultusunda adımların atılmaya başlanmasının planlaması yapılırken, Samsun ve bölgenin alarm vermesi, yeni tedbirlerin habercisi olarak yorumlanıyor.

SAMSUN ÇOK YÜKSEK RİSKLİ İL KONUMUNDA
Hatırlanacağı üzere Sağlık Bakanlığı, illerde korona virüs ile mücadelede ‘yerinde karar dönemine’ geçmişti. Bu kapsamda Bakanlık, illeri risklerine göre kategorilendirdi. İllerin pandemi seviyesini gösteren ‘düşük, orta, yüksek ve çok yüksek riskli’ kategorilere göre normalleşme takvimi doğrultusunda adımlar atılacak. Samsun ve vakaların yüksek olduğu çevre iller ‘çok yüksek riskli iller’ kategorisinde yer alıyor.

Vaka sayılarını düşüremezse bu iller gevşeme için biraz daha beklemek zorunda kalacak. Hatta yeni önlemler de gündeme gelebilecek. Her ilçeye yönelik ayrı kararlar alınmayacak, değişimler, bir haftalık ya da 14 günlük izlemelerden sonra yapılacak. Yeni sürecin Haziran ayına kadar devam etmesi planlanıyor.

Samsun’da işlek caddelerdeki yoğunluk ise görenleri ürküttü.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz