Samsun’da Tramvayda Sefer Aralıkları 5 Dakikaya Kadar Düşürüldü

0

Samsun’un kent içi ulaşımını sağlayan tramvaylardaki yoğunluğu azaltmak için SAMULAŞ, sefer sayısını artırıp, sefer aralıklarını 5 dakikaya kadar düşürdü.

Yoğunluğun pik yaptığı saatlerde sefer aralığını düşürdüklerini ifade eden SAMULAŞ Genel Müdürü Enver Sedat Tamgacı, mesai giriş çıkış saatlerinde yapılan planlama ile sefer aralıkları 5 dakika olacak şekilde düzenlediklerini söyledi.

Tamgacı, “Bu süreleri daha da azaltabilmek adına en yoğun saat aralığı olan 07.15 ile 07.40 arası ek seferler yapılarak tramvay içi yoğunluk oluşumunu önlemeye çalışıyoruz. Yoğunluğun azaldığı 09.00’dan 10.00’a kadar aralıklar 6-7 dakika olacak şekilde. 10.00 ile 13.00 arası 8 dakika olarak planlandı. 13.00’ten sonra yoğunluğun artmaya başlaması ile aralıklar 7 dakikaya, 14.00’ten sonra ise 6 dakikaya düşürüyoruz. Mesai çıkışlarının başladığı 16.30’dan sonra aralıklar 5 dakikaya düşürülerek yoğunluğun oluşumu önlemeye çalışıyoruz. Akşam 18.00 ile 18.30 arası ise sanayi bölgesinin mesai bitiş saati olmasından dolayı ek seferler yapılıyor” diye konuştu.

Tamgacı, “Tramvay aralıkları ile ilgili imkanlar dahilinde gerekli tüm önlemler alınıyor. Tramvaylar, güvenlik personelimiz tarafından kontrol ediliyor. Yoğunluk olması durumunda kontrol merkezi ile iletişime geçiliyor. Yoğunluk durumuna göre tramvay içi yolcu binişleri durdurulup, gerekli bilgilendirmeyi yapıyoruz. Ayrıca tramvaylarımız içerisinde tüm gün boyunca gezici güvenlik personellerimiz, oturma düzeni, sosyal mesafe ve maske kontrollerini gerçekleştiriyor” şeklinde konuştu.

Tamgacı açıklamasını şöyle tamamladı: “Tüm bu çalışmalara ek olarak istasyonlarımızdan sosyal mesafe anonsları, tramvay içerisinde ise maske kullanımı ve sosyal mesafe anonsları yapılarak yolcularımızın konu hakkındaki hassasiyetini artırmaya özen gösteriyoruz. Tramvaylarımızın her akşam sefer sonunda detaylı temizliği özenle yapılmakta. Ayrıca tramvaylarımızın gün içinde her sefer sonrasında özel dezenfektanlar ile dezenfekte edilmekte. Vatandaşlarımızdan da görevli personellerimizin uyarılarına dikkat etmeleri ve bu konuda onlara yardımcı olmalarını bekliyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz