Samsun’da Suda İndirim Çağrısı Büyüyor

0

Türkiye’nin korona virüsle mücadele ettiği bir dönemde temizlik büyük önem kazandı. Bu kapsamda AK Partili ve CHP’li belediyelerin suda indirim yapması, Samsun’da beklenti oluşturdu.

Samsun Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ) Genel Müdürlüğü’ne yapılan ‘suda indirim’ çağrısı, kar topu gibi büyüyor. Samsun Hayat Pahalılığı ve Zamlara Karşı Mücadele Platformu’nun Büyükşehir ve SASKİ’ye yaptığı suda indirim çağrısına, KESK, CHP İl Başkanı Fatih Türkel ve Tabip Odası’da katıldı.

TÜRKEL: ŞİMDİ BÜTÇE DÜŞÜNME ZAMANI DEĞİL
CHP İl Başkanı Fatih Türkel, Millet İttifakı’na üye belediyelerin suda yüzde 50 indirim yaparak vatandaşların hayatlarını kolaylaştırdığına dikkati çekti. Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin de koronavirüs ile mücadele sürecinde yüzde 50 su indirimine gitmesi gerektiğini savunan Türkel, “Bize Samsun Büyükşehir Belediyesi ve SASKİ’ye soruyoruz Samsun’da neden suya yüzde 50 indirim yapılmasın? Bu dönemde su en az yüzde 50 indirimle yada ücretsiz verilmeli. Büyükşehir Belediyesi sahadayız, vatandaşın yanındayız diyor ama diğer büyükşehir belediyelerinde olduğu gibi özellikle vatandaşın evde kal çağrısı yaparken onların evinde kalmasını sağlamak gibi yeterli çalışmalar yaptığını düşünmüyorum.Şuana kadar olan çalışmaları kesinlikle yeterli bulmuyorum. Zaman bütçeyi hesaplama zamanı değildir” dedi.

ERKAN: VATANDAŞIN YANINDA OLUN
Tabipler Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, korona virüsle mücadelede hijyenin büyük önem arz ettiğini söyledi. Erkan, “Biz biliyoruz ki toplumun büyük bir kesimi ciddi anlamda ekonomik sıkıntı içerisinde. Her şeyi hesaplamak durumundalar. İnsanlar aldıkları bir somun ekmeği hesaplıyor. 150 litre hanede yaşayan kişi başına olan su miktardır. Bu konuda diğer büyükşehirlerde olduğu gibi en azından suda indirim hatta imkan varsa ücretsiz olması Samsun için en önemli noktadır. Vatandaş bunu Büyükşehir Belediyesi’nden bekliyor. Gün bütçe düşünme değil, vatandaşı düşünme günüdür” diye konuştu.

KESK: FATURA GÖNDERMEYİN
KESK Samsun Şubeler Platformu Sözcüsü Yılmaz Tuluk da, korona virüsle mücadele kapsamında Büyükşehir Belediyesi ve SASKİ’nin üzerine düşeni yaparak suyu ücretsiz yada indirimli halka ulaştırması gerektiğini söyledi. Tuluk, şöyle konuştu; “Belediyeler pandemi süresi boyunca tahakkuk edecek su faturalarından ücret almamalıdır. Salgın dönemince tahakkuk eden elektrik ve doğalgaz ücretleri alınmamalıdır. Salgın döneminde kapanan küçük işletmelere (çay ocağı, pastane, kuaför vb.gibi) pandemi bitimine kadar kira desteği verilmelidir.”

Samsun Hayat Pahalılığı ve Zamlara Karşı Mücadele Platformu’nun; Büyükşehir ve SASKİ’ye yaptığı suda indirim çağrısına, Başkan Mustafa Demir veya Genel Müdür Fatih Yıldız’dan açıklama gelmedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz