Samsun’da Su Faturaları Kafaları Karıştırdı

0

Samsun’da içme suyuna yüzde 25, sayaç okuma bedeline yüzde 150 zam yapıp zammın her ay TÜFE oranında güncellenmesi kararı alan SASKİ Genel Müdürlüğü, korona virüs nedeniyle evlerinde kalan vatandaşlara gönderdiği kıyas faturalarla adeta isyan ettiriyor.

SASKİ, gönderdiği yüksek faturalara geçen aydan belirtiği şekliyle metreküp suyun düşüldüğünü yazması ise kafaları iyice karıştırdı.

SASKİ’DEN ŞAŞIRTAN NOT
SASKİ, İlkadım İlçesi’nde ikamet eden bir vatandaşa gönderdiği kıyas fatura ile adeta isyan ettirdi. SASKİ, Nisan ayında 105 lira fatura gönderdiği konut adresine, Mayıs ayında 208 lira gönderdi. SASKİ, Nisan ayında ‘atıksu bedeli’ olarak 17 lira 34 kuruş, çevre temizliği vergisi 7 lira 99 kuruş aldığı konuttan, Mayıs ayında yüzde 100 zamlı tarife aldı. Gönderilen faturada atıksuyu 35 lira, çevre temizlik vergisi ise 15 lira 98 kuruş olarak alındı.

SASKİ, suyun metreküp fiyatını da Nisan ayında 4 lira 10 kuruş olarak konuttan alırken, Mayıs ayında 4 lira 14 kuruş olarak faturaya yansıttı. 1 önceki aya göre neredeyse yüzde 100 artışla gelen faturaya, “Geçmiş dönem kıyas faturanızdan dolayı 17 metreküp düşülmüştür” şeklinde yazılması ise okuyanları şaşırttı.

KONUTA 352 LİRALIK FATURA
Bir vatandaşa ise SASKİ 352 lira kıyas su faturası gönderdi. Sosyal medyada faturayı paylaşan ve isyan eden vatandaş, faturanın not kısmında yazan ‘Geçmiş dönem kıyas faturanızdan dolayı 35 metreküp düşülmüştür’ yazısına bir anlam veremediğini dile getirerek, “Faturamda geçmiş dönem kıyas faturanızda 35 metreküp düşülmüştür yazıyor, geçmiş dönem su faturam 168 lira. Bu ay kıyas ile gelen faturam 352 lira. Yani iki katı. 35 metreküp düşülünce 100 küsür lira gelmesi lazım mantığı ya da usulü çözebilen olacak mı bilmiyorum yarın hesabını sorarız” açıklamasında bulundu.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir ve SASKİ Genel Müdürü Fatih Yıldız, vatandaşa kesilen yüksek kıyas faturalar ile ilgili herhangi bir açıklama yapmadı. Vatandaşlar, Büyükşehir’e ve SASKİ’ye tepki gösterdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz