Samsun’da Şipşak Otoparklara CHP’den Tepki

0

CHP İlkadım İlçe Başkanı Metin Telatar, Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Çiftlik ve Zafer Mahalleleri’nde vatandaşların haberi olmadan hayata geçirdiği iddia edilen otopark projelerine tepki gösterdi.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nin 14 Şubat 2020 tarihinde İlkadım İlçesi Çiftlik ve Zafer Mahalleri’nde bulunan 7765 ve 7753 numaralı adalarda imar planı değişikliği yaparak otopark projelerini hayata geçirmeye çalıştığını söyleyen Telatar, “Yapılan imar plan değişikliği ile Büyükşehir Belediyesi, söz konusu adaların konut alanı kullanımını otopark alanı olarak dönüştürmek üzere kamulaştırma işlemleri başlatılmıştır” dedi.

BELEDİYENİN DAHİ GÖRÜŞÜ ALINMADI
CHP’li Başkan Telatar, “Otopark alanlarının yer seçimi aşamasında halkın, ilgili meslek odalarının ve İlkadım Belediyesi’nin dahi görüşü alınmamıştır. Seçilen yerler tartışma konusu olmuş ve gelecekte de olacaktır. Ne yazık ki Büyükşehir Belediyesi bir kez daha ‘ben seçtim’ oldu demiştir. Oysa; Uygulama imar planında ‘Meydan Otopark, Yer Altı Otoparkı’ olarak işlenmiştir. Görüldüğü gibi; belediye meclis kararı ile imar planı uyumlu değildir. Oysa, uyumlu olmak zorundadır. İmar planına işlenmiş duruma göre sadece ‘Yer Altına Otopark’ yapılabilmektedir. Bu durumda, yer altına yapılacak otoparklar yeterli olmayacaktır. Oysa; kamulaştırılan adalara katlı otopark yapılması gerekirdi. Altında otopark olan yerde park düzenlemesi yapmak mümkün değildir. Ancak meydan olabilir! Bu durumda ise ; sadece bitişik adalardaki binaların önü açılacağından değer kazanmaları sonucu doğacaktır. Yani, kamunun tamamına yeteri kadar faydası olmayacaktır. Konunun bir başka boyutu ise; projelerin Samsun’da üretilmesi için her türlü meslek disiplininde mimar ve mühendis bulunmaktadır. Buna rağmen projelerin başka illerde hazırlattırılacağı duyumunu aldık. Samsun, bu anlayıştaki yönetimle hiç bir şey kazanamaz” ifadelerini kullandı.

SÜRECİ TAKİP EDİYORUZ
CHP’nin vatandaşların yanında olduğunu söyleyen Başkan Telatar, şunları kaydetti; “İlkadım İlçemizde otopark alanlarının çok yetersiz olduğu bir gerçektir. Bu durum otopark yönetmeliğince belirlenen değerlere göre incelendiğinde daha net olarak görülmektedir.
Çiftlik Caddesi araç trafiğine kapatıldığında, özellikle şehir dışından gelenler araçları ile ulaşamamışlardır. Araçlarını koyacak otopark bulamayanlara alışveriş merkezlerine gitmek daha cazip gelmiştir. Bir çok esnaf bu nedenle İstiklal Caddesini terk etmiştir. İstiklal Caddesi Orta Karadeniz bölgesinin ticari çekim merkezi olma özelliğini kaybetmiştir. Sonuç olarak:Kamu yararına iş yaparken yerleri istimlak edilen yurttaşlarımızın hakları titizlikle korunmalıdır. İstimlak bedelleri doğru belirlenmeli ve vatandaşlarımız mağdur edilmemelidir. İmar değişiklileri yasaya ve ilgili mevzuata uygun olarak gerçekleştirilmelidir. Aksi halde olası mahkeme sürecinin kamu kaynaklarının boşa harcanmasına neden olacağı açıktır. CHP İlkadım İlçe Yönetimi olarak konunun yakından titizlikle takip edileceğinin ve yurttaşlarımızın her zaman yanında olduğumuzun bilinmesini isteriz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz