Samsun’da Otobüs Sayısı Azaldı, Ulaşımda Kaos Başladı

0

Samsun’da toplu ulaşım hizmeti sunan Büyükşehir Belediyesi’nin iştiraki SAMULAŞ, ekonomik nedenlerden dolayı bazı otobüs hatlarını birleştirmiş, bazı hatları da kaldırmıştı. Yürürlüğe giren düzenleme, toplu taşımada adeta kaosa neden oldu.

BAZI HATLAR İPTAL EDİLDİ
Yapılan değişiklikle; E2, E7 ve E8 Ekspres Hattı, T1 Terminal Hattı, T2 Terminal Hattı, 4/6 Nolu Hattı, R26/27 Ring Hattı, 1/9 Nolu Hattı, 3A Nolu Hattı iptal edildi. 13 Nolu hat ile 19 Nolu hat birleştirildi. 22 Nolu hat ve 23 Nolu hat birleştirildi. 40/43 Nolu hat iptal edildi, onun yerine R43 koduyla Ring hattı hizmete alındı. 12/17 Nolu Hattın güzergahı, 1/9 nolu hattın iptal edilmesi sebebiyle Hacıismail Mahallesi’ne ulaşım sağlayacak şekilde Soğuksu Hareket Amirliği-OMÜ arası olarak düzenlendi. 24 Nolu Hat 24 saat hizmet verecek şekilde, 24/A ve 24/B Nolu Hat olarak 2 farklı güzergahta (Saat başlarında 24/B Nolu Hat, diğer saat dilimlerinde 24/A Nolu Hat olarak) faaliyet göstermeye başladı. 28 Nolu Hattın güzergâhı, E8 Nolu Hattın iptal edilmesi nedeniyle Soğuksu Harekat Amirliği-Çatkaya arası olarak düzenlendi. 14 Nolu Hattın güzergahı, R26/27 Ring Hattının iptal edilmesi sebebiyle Büyük Cami-Atatöy TOKİ arası olarak güncellendi. R6B Ring Hattının güzergâhı, 4/6 Nolu Hattının iptal edilmesi sebebiyle 30 Ağustos Caddesi ve Barış Bulvarı üzerinden ilerleyecek şekilde Baruthane Tramvay İstasyonu-Otogar arası olarak düzenlendi.

VATANDAŞLAR İSYANDA
Güzergah değişiklikleri ve bazı hatların iptal edilmesi vatandaşları mağdur etti. Sabah işine gitmek isteyenler, hastanede randevusu olanlar büyük mağduriyet yaşadı. Vatandaşlar, tepkilerini sosyal medyada SAMULAŞ’ın hesaplarına yaptıları tepki yorumları ile dile getirdi. Bazı vatandaşlar konuyu Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne şikayette bulundu. Vatandaşlar, güzergah değişikliklerinin ve hat iptallerinin vatandaşa sorulmadan ‘ben yaptım oldu’ anlayışı ile yapıldığını ileri sürerek, mağduriyet yaşadıklarını gündeme getirdi. Bazı vatandaşlar, düzenlemeyi ‘akılalmaz’ olarak niteledi. Değişiklikler özellikle Atakum ve Tekkeköy ilçelerindeki vatandaşları mağdur etti.

BÜYÜKOYUMCA’DA TEPKİ BÜYÜK
Atakum’da Büyükoyumca Mahallesi sakinleri ise adeta kazan kaldırdı. Mahalle sakinleri ortak açıklama yaparak, Büyükşehir Belediyesi’nin Samsun’da otobüs sayısını 106’dan 53’e düşürdüğüne dikkati çekerek, mahallelerinden geçen 19 numaralı otobüsün 13 ile birleştirildiğini, otobüs sorununu çözmek yerine işin içinden çıkılamaz bir hale getirildiğini savundu. Yapılan açıklamada, vatandaşların CİMER’e şikayette bulunulacağı belirtilerek, “19 numaralı otobüsün geliş güzergahında çiftlikte işi olan kişi otobüse binebilmek için bulvara kadar yürümek zorunda bırakılmıştır. Var olan ringlerimizi (R10) de azaltmışlardır. Sabah saat: 9.00 ile 15.00 arasında hiç ringimiz yok. Saat:15.00′ ten 19.00’a kadar ring var. Sonra yine yok. Sesimizi duyuramazsak hiçbir şey elde edemeyiz” açıklamasında bulundu.

Vatandaşlar, şikayetlerini başta CİMER olmak üzere, Samsun Valiliği, Büyükşehir Belediyesi ve SAMULAŞ’a ulaştırmaya başladı.

İŞTE O TEPKİ YORUMLARI

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz