Samsun’da Kurban Etinden Şarbon Bulaştı

0

Samsun’da bir kişiye kurban etinden şarbon bulaşması üzerine Tarım Müdürlüğü ekipleri harekete geçti. Şarbonlu etle temas eden tüm malzemeler imha edildi, aşılama faaliyetine başlandı.

Canik’e bağlı Gölalan Mahallesi’nde ikamet eden Safiye Y.’ye 6 Ağustos’ta gittiği bir özel hastanede şarbon şüphesi teşhisi konuldu. Canik İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’nce Gölalan Mahallesi’ne gidilerek, şüpheli hayvan etinden numune alındı.
Samsun Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğü’ne gönderilen numunenin 7 Ağustos’ta çıkan laboratuvar sonucu ‘şarbon pozitif’ olarak bildirildi.

HAYVAN HAVZA’DAN ALINMIŞ
Tarım ve Orman İl Müdürlüğü tarafından konuyla ilgili yapılan açıklamada, “Kurbanlık hayvanın sahibi ile görüşme yapılmış, Havza İlçesi Çayıözü Mahallesi’nde kurbanlık hayvan satan işletmeden hayvanın alındığı bilgisi alınmış ve ilgili işletmede 7 Ağustos tarihinde ‘şarbon hastalığı çıkışı’ yapılmış ve idari ve fenni tedbirler alınmıştır” ifadeleri kullanıldı.

AŞILAMA ÇALIŞMASI YAPILDI
Açıklamada, “Kesilen hayvanın etlerine ve temasta bulunan tüm malzemelere el konulmuş olup, imha işlemi gerçekleştirilmiş, temasta bulunan kişilere şarbon hastalığı hakkında bilgi verilmiş, gerekli dezenfeksiyon yapılmıştır. Havza Çayırözü Mahallesi için 1000 sığır dozu, Canik Gölalan Mahallesi için 300 sığır dozu ve 300 koyun dozu şarbon aşısı Veteriner Kontrol Merkez Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü’nden istenmiş, müdürlüğümüzde bulunan ‘şarbon aşısı’ ile aşılama çalışmalarına 8 Ağustos tarihinde başlanmıştır” denildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz