Samsun’da Kuraklık Alarmı

0

Samsun’da kendini hissettiren kuraklığa karşı, kuraklığın etkilerinin asgari düzeyde kalmasını sağlamak amacıyla yapılan çalışmalarının görüşüldüğü Tarımsal Kuraklık İl Kriz Merkezi Toplantısı, Vali Doç. Dr. Zülkif Dağlı’nın başkanlığında video konferans üzerinden ilgili kurum müdürlerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Toplantıya Meteoroloji 10.Bölge Müdürlüğü, DSİ 7. Bölge Müdürlüğü ve İl Tarım ve Orman Müdürlüğü’nün konuyla ilgili hazırlamış olduğu sunum yapılarak başlandı. Sunumda, Samsun’da alınacak tedbirler incelenerek konu hakkında yapılan çalışmalar anlatıldı.

Vali Zülkif Dağlı, “Küresel ısınma, fiziksel ve tabii çevre, şehir hayatı kalkınma ve ekonomi, teknoloji, tarım ve gıda, temiz su ve sağlık olmak üzere hayatımızın her safhasını etkilemektedir. Geçmişte yaşanan tarımsal kuraklıklar, küresel ısınma ve iklim değişiklikleri ile gelecekte daha yoğun tarımsal kuraklıklarla karşı karşıya kalınacağına işaret etmektedir. Doğal kaynakların bilinçsiz kullanımı sonucunda, su kaynaklarımız yok olma riskiyle karşı karşıyadır” dedi.

SAMSUN’UN İKLİMİ DEĞİŞTİ
Günümüzde dünyadaki su kaynaklarının hızla azaldığına dikkat çeken Vali Dağlı, “Karadeniz Bölgesinde 2020 yılında yağışlar normallerine göre yüzde 9, 2019 yılına göre yüzde 10.8 düşük gerçekleşmiştir. İlimizde alansal yağışlar 537 mm ile normallerine göre -yüzde 18 daha düşük olarak ölçülmüştür. İlimizde kümülatif olarak yağışlar ekim ayı ortalarına kadar normallerinin üzerinde ölçülürken, ekim ayı ortalarından itibaren yağışlar normallerin altında kalmıştır. İlimizin uzun yıllar ortalama sıcaklık değeri 14.4 derecedir. 2020 yılında ilimizde sıcaklık ortalaması 1.8 derece artarak 16.2 derece olarak gerçekleşmiştir. Yeryüzü sıcaklık ortalamalarının artış trendine bağlı olarak iklim değişimi yaşanmaktadır. İklim değişimine bağlı olarak 2021 yılında ve gelecek yıllarda hava olaylarında ve meteorolojik parametrelerde sıra dışı değişiklikler olmaya devam edecektir” diye konuştu.

ÜRÜNLERDE VERİM DÜŞÜKLÜĞÜ OLABİLİR
Bölgemize bağlı barajlarda işletme programı hazırlanırken bir sonraki sulama yılı için kullanılacak su miktarının barajlarda depolanmakta olduğunu belirten Vali Dağlı, “2021 yılı için sulamada kullanılacak su miktarı barajlarımızda depolanmıştır. Gölet sularımızda ise küçük miktar araziler olduğu için suyun durumuna göre hareket edilmektedir. Ayrıca ilimizde hububat ekiliş alanlarında yapılan fenolojik gözlemler sonucunda 2020-2021 üretim yılında yağış yetersizliği nedeniyle bir önceki yıla göre 20-25 gün gecikme olmuştur. 2021 yılında eğer yağışlar yetersiz olursa verim ve kalitede kayıplar olabileceği değerlendirilmiştir” ifadelerini kullandı.

İŞTE ALINAN ÖNEMLİ KARARLAR
Tarımsal Kuraklık İl Kriz Merkezi Toplantısında alınan önemli kararlar şu şekilde sıralandı;
1. İl Tarımsal Kuraklık Eylem Planı adımlarının uygulanmasına,
2. Bitkisel üretimde salma sulama yöntemlerinden kaçınılması yönünde kamuoyunun bilgilendirilmesine,
3. Kurağa ve yüksek sıcağa dayanıklı yeni tescil edilen çeşitlerin çiftçi şartlarında üretiminin yaygınlaştırılması için, Araştırma Enstitüsü, Yayımcı ve Çiftçi bağının ve işbirliğinin güçlendirilmesine,
4. Meyvecilikte, kuraklığa dayanıklı az su tüketen anaç kullanımının yaygınlaştırılmasına,
5. Münavebeli ekim ve ürün rotasyonu uygulamalarının yaygınlaştırılmasına,
6. Toprakta bulunan suyun muhafazasını artıran toprak işleme ve arazi kullanım tekniklerinin yaygınlaştırılması için çiftçi eğitim ve yayım çalışmalarına ağırlık verilmesine,
7. Tarım Sigortası bilincinin artırılmasına,
8. Yağmur suyu hasadı uygulamalarının yaygınlaştırılmasına,
9. Su tasarrufu sağlayacak modern sulama ve işleme yöntemlerinin desteklenmesine,
10. Yerüstü su depolama tesislerinin tamamlanması, yer altı su depolarının maksimum beslenme ile en yüksek seviyelerde tutulması için gerekli çalışmaların tamamlanmasına,
11. İlimizde çeltik ekilişleri ile ilgili damlama sulama sistemi kullanımına yönelik çalışmaların yapılmasına yönelik kararlar alınmıştır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz