Samsun’da Korona Vakası Yok

0
SAMSUN VALİSİ OSMAN KAYMAK, SAMSUN'DA ŞU ANDA KORA VİRÜSÜ VAKASININ BULUNMADIĞINI, ŞÜPHELİ BİRKAÇ VAKANIN TEST SONUÇLARININ DA NEGATİF ÇIKTIĞINI SÖYLEDİ. (ERDİ DEMÜR/SAMSUN-İHA) Samsun Valisi Osman Kaymak, Samsun'da şu anda kora virüsü vakasının bulunmadığını, şüpheli birkaç vakanın test sonuçlarının da negatif çıktığını söyledi.

Valilik öncülüğünde Samsun’daki kamu kurum ve kuruluşlarının idarecileri ile STK temsilcilerinin katılımıyla, korana virüsüne karşı alınabilecek tedbirler konusunda bir toplantı yapıldı.

SOSYAL MEDYAYA İNANMAYIN
Samsun’da korona virüsü vakasının olmadığının altını çizen Vali Osman Kaymak, “Bütün okulların dezenfekte edilmesi yönünde belediyeler ve kaymakamlıklara talimatı gönderdik. Bunlar yapılacak. Toplu ortamlarda bulunmamak, temizliğe dikkat etmek, paniğe kapılmadan bakanlığımızın uyarıları doğrultusunda hareket etmek çok önemli. Havalimanında ‘termal kamera’ uygulamasını yapıyoruz. Yurt dışından gelen insanların ateşini ölçüyoruz, ateş olan varsa da Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne alarak kontrol altına alıyoruz. Bu kişilerden alınan numuneler daha sonra bakanlığa gönderilerek teşhis ediliyor. Sosyal medyada çıkan dedikodulara inanmayın. Şu ana kadar ilimizde korana virüsü teşhisi yok. Şüphelenilenler oldu hepsinin testi negatif çıktı. Bu çıkmayacağı anlamını taşımaz. Tedbirlerimiz devam ediyor” dedi.

OKULLAR TEMİZLENİYOR
Okulların komple temizleneceğini, cuma namazı kılınmasına engel teşkil edecek bir durumun olmadığını ifade eden Vali Kaymak, “Bütün okullardaki sosyal faaliyetleri erteleyin diye talimat geldi. O yönüyle okulların tatil edilmesini bakanlığımız uygun görmedi. Öyle bir karar gelirse de duyururuz. Biz de olabildiği kadar sosyal etkinliklerin ertelenmesini arkadaşlara uyarıyoruz. Atakum’daki meslek lisemiz hijyen maddelerini üretiyorlar. Çok sayıda da sipariş alıyorlar. Öncelikle ilimizdeki ihtiyacın karşılanmasına yönelik arkadaşlarımıza talimatımız olacak. Cuma namazı kılınmaması yönünde bir kararımız yok. İran’da bu karar alındı. Biz camilerin temizliğini gündeme aldık. Belediyelerin bu konuda desteklerine ihtiyacımız var. Cami dernekleri de ortak kullanım alanlarının temizlenmesi konusunda ellerinden geleni yapabilirler” diye konuştu.

FOTOĞRAFLAR GERÇEK DEĞİL
Samsun’da korana virüsü vakası olduğu yönünde çıkan haberlerin gerçek olmadığına değinen İl Sağlık Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Muhammet Ali Oruç ise, “Şu ana kadar hiçbir vatandaşta corona virüsü teşhis edilmedi. Zaten Türkiye’de 1 vaka var. Önümüzdeki günlerde de olacağını çok zannetmiyoruz fakat tedbiri elden bırakmamak gerekiyor. Bu hastalıktan korkmaktan ziyade tedbir almak gerekiyor. Panik yapmadan, tedbirleri alarak bunun devamlılığını sağlayacağız. İlk defa bir virüsle karşılaşmıyoruz. Birçok virüs vakası atlattık. Türkiye olarak bu konularda tecrübeliyiz. İnşallah bundan sonraki süreçte de Samsun’da bir vaka olmaz. Olası bir duruma karşı da hazırlıklıyız. Sosyal medyada Samsun’da olduğuna yönelik çıkan fotoğraflar ve haberlerin hiçbirisi Samsun’a ait değil. Şu anda karantina altına aldığımız vaka yok. Son 1 ay içerisinde birkaç vakamız oldu. Bunların testi de negatif çıktı. Eğer olası bir durum olursa bakanlığımız da bunu açıklayacaktır” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz