Samsun’da Korona Tablosu Yeşillendi

0

Samsun, bir ay öncesine kadar Türkiye’de korona virüs vaka artış hızının en fazla yaşandığı iller arasında zirvede yer alıyordu. Alınan yerel tedbirler, salgının seyrini değiştirdi.

Hastanelerdeki doluluk oranı azaldı, sağlıkçılar nefes aldı. Sağlık Bakanlığı’nın virüs vakalarının bulunduğu yerleri gösteren Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasında “kırmızı” olarak gösterilen “yüksek riskli” alanlar, “yeşile düşük riske” dönüştü.

ALINAN TEDBİRLER İŞE YARADI
Aralık ayında risk haritasına bakıldığı zaman şehir genelinde yüksek risk anlamına gelen kırmızı rengin hakim olduğu görülüyordu. Aradan geçen 2 haftalık zaman diliminden sonra 5 Ocak tarihinde harita incelendiği zaman risk yoğunluğundaki azalma gözle görülür hale gelmişti.
Uygulanan sıkı denetimler ve sokağa çıkma kısıtlamasının etkileri Samsun’da netice vermeye başladı. 27 Ocak tarihinde korona virüsü yoğunluk haritasında kırmızı bölgelerin sadece birkaç nokta ile kısıtlı kaldığı dikkatlerden kaçmadı. Bir ay önce yeşil bölgenin neredeyse görülmediği Samsun’da şu an yeşil rengin hakim olduğu gözlemlenebiliyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz