Samsun’da Kırmızı Alarm

0

Türkiye’de korona virüs vaka sayısında İstanbul’dan sonra ikinci sırada yer alan Samsun’da, ‘kırmızı alarm’ seviyesine geçildi. Kent merkezinde vakalar patladı. 1 Mart’ta açıklanacağı söylenen ‘normalleşme’ takviminin kentte nasıl işleyeceği merak konusu oldu.

Samsun, haftalık 2 bin 350 vaka ortalaması ile Türkiye’de korona virüs artış yaşanan iller arasında ikinci sırada yer alıyor. Samsun, kısa bir süre önce kent merkezinde vakaların azaldığı o günleri geride bıraktı. Kent merkezinde yüksek riskli alanlar çoğaldı.

YERİNDE KARAR DÖNEMİ BAŞLIYOR
Sağlık Bakanlığı’nın Hayat Eve Sığar (HES) uygulamasında, kent merkezi kırmızıya dönüştü. Yüksek alanlı olarak gösterilen tablo görenleri ürküttü. Korona virüsle mücadelede ise 1 Mart tarihi itibariyle ‘yerinde karar’ dönemine geçiliyor.

GÖZLER VALİ DAĞLI’DA
Sağlık Bakanlığı’nın illeri vakalara göre kategorilendirdiği şemada, Samsun ‘Çok Yüksek Riskli’ il konumunda yer alıyor. 1 Mart tarihi itibariyle ülke genelinde normalleşme adımları atılmaya başlanacağı açıklanırken, Samsun İl Hıfzısıhha Kurulu’nun nasıl bir karar vereceği merak ediliyor. Gözler İl Hıfzısıhha Kurulu Başkanı Vali Zülkif Dağlı’ya çevrildi.

1 Mart’ta açıklanacağı belirtilen normalleşme takviminin Samsun’da ötelenebileceği iddiası gündeme geldi.

SAMSUN ÇOK YÜKSEK RİSKLİ İL
Samsun Valisi Dr. Zülkif Dağlı, korona virüsü vakalarında artışın önüne geçmek için vatandaşları sokağa çıkma kısıtlamalarını ihlal etmemeleri yönünde uyardı.

Salgının ancak tedbirlere uymakla atlatılabileceğini söyleyen Vali Dağlı, “Kıymetli hemşehrilerim; korona virüsü vakalarında yaşanan artışın önüne geçmek için uygulanan sokağa çıkma kısıtlamaları, salgının kontrol altına alınabilmesi açısından önem arz etmekle birlikte, bu mücadelede başarıyı yakalayabilmemiz, ancak sizin gayret ve desteğinizle olacaktır” dedi.

DENETİMLER ARTACAK
Kısıtlamalarda sıkı denetimler uygulandığına işaret eden Dağlı, “Sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olanların, muafiyet sebebinin zaman ve güzergâh açısından uyumluluğu kontrol noktalarımızda denetleneceğinden, herhangi bir cezai yaptırımla karşılaşmamanız için bu hususa dikkat etmenizi istirham ediyor, hassasiyetiniz için teşekkür ediyorum” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz