Samsun’da Kiralara Yüzde 100 Zam Gelecek

0

Sebo Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Gülçiçek, inşaat maliyetlerindeki bu aşırı yükselmenin pek hayra alamet olmadığını söyledi.

“İnşaat maliyetlerindeki yüzde 100 artıştan dolayı konut fiyatları artıyor” diyen Gülçiçek, “Bir de buna pandeminin etkisiyle yüzde 100 artan arsa fiyatları eklenince iş içinden çıkılmaz bir hal aldı” dedi.

Sektörün alarm verdiğine işaret eden Sebahattin Gülçiçek, “Özellikle inşaatın temel kalemleri olan demir, çimento, beton gibi kalemlerdeki aşırı fiyat yüksekliği konut geliştiricilerini ve kamuya iş yapan sektör temsilcilerini ciddi manada zora soktuğunu görmekteyiz. Döviz kurunun yüksekliğinden dolayı ülkemizde üretilen malların ucuz hale gelmesi ve ihracatın artması inşaat malzemelerindeki fiyatların çıldırmasına yol açtı. İnşaat malzemelerindeki bu artış, arsa fiyatlarıyla birleşince iç piyasada konut geliştiricileri frene bastı, sektör yavaşladı, gayrimenkul sektöründe pek çok inşaat firması yeni konut projeleri için erteleme kararı alarak bekleme pozisyonunda kalmayı tercih etti. Bunu gören ikinci iş olarak inşaatta faaliyet gösteren birçok firma, sektörden çekildi. Bu çekilme birçok kişi tarafından olumlu algılansa da tüketici açısından olumsuz sonuçlar doğurmaya başladı” ifadelerini kullandı.

Konut üretimin azlığı nedeniyle rekabet ortamının ortadan kalktığına işaret eden Sebo Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Sebahattin Gülçiçek, “Bu durum hemen fiyatlara yansıdı. Bu da tüketici talebini büyük oranda olumsuz etkiledi. Talep bu aralar her ne kadar azalsa da evlenenler, boşananlar, üniversiteye gidenler bu yıl okulların kapanması talebi bir miktar düşürse de, okulların açılmasıyla hem konut hem de kiralık talebinin artacağı açıktır. Gayrimenkul sektöründe talep artış oranı azalsa da ihtiyaç kaynaklı talep devam ediyor ve hem kirada hem de satışta fiyatlar hızla artıyor. Konut fiyatlarındaki yükseliş, Türkiye’yi bu alanda dünya liderliğine yükseltti. Türkiye’de konut fiyatlarının ortalama yüzde 35 arttığı görüldü. Konut fiyatlarındaki artış ve faizlerin yüksekliği yatırım amaçlı konut talebini azalttı. Evini satıp faize yatıranlar kiralık ev aramaya çıktılar. Kiralık ev sorunu mevcut. Satış fiyatlarındaki yükselme ve elde konut stokunun olmaması kira bedellerindeki artışa yol açtı. Kira ve satış bedellerinin makul seviyelere inebilmesi için makul miktarda konutun imal edilmesi gerekiyor. Buda bu günkü şartlarda bu maliyetlerle mümkün gözükmüyor. Mümkün olsa dahi bugün alınacak tedbirler ancak iki yıl sonra yarar sağlar. İnşaat maliyetleri hem konutta, hemde kiralara yüzde 100 zam olarak yansıyacak. Başta demir ve çimento olmak üzere tüm inşaat malzemelerine büyük zamlar geldiğini, bazı kalemlerde yüzde 130’e varan zamlarla karşı karşıya kaldığımızı gördük. Bu zamlar alıcılara yüzde 100 zam olarak yansıyacaktır. 400 bin TL’ye satılan bir daire bundan sonra 800 bin TL’ye satılacaktır. İnşaat maliyetlerinin yüksekliği konut üretiminin azlığı, talebin artması, önümüzdeki süreçte hem konut fiyatlarında hem de kiralarda çok yüksek rakamlar göreceğiz. İnsanlar büyük evlerden daha ekonomik ödenebilir olsun diye küçük evlere talebin arttığına şahitlik edeceğiz” açıklamasında bulundu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz