Samsun’da İhtiyaç Sahiplerine Çok Amaçlı Kart

0

Samsun’da yaşayan yaşlı, engelli ve maddi geliri olmayan ailelere verilen sosyal yardımları kurumsal ve sistemli hale getirmek için 5 ay önce çalışma başlatan Büyükşehir Belediyesi Kadın, Aile ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı, ailevi, çevresel ve sosyolojik her faktörü titizlikle inceleyerek yardım sistemini değiştirdi.

Gıda ve giyimde adrese teslim yöntemine son veren belediye, ‘Temel İhtiyaç Destek Kartı’ sistemine geçti. Yeni sistemde sosyal yardımlar, ailenin durumuna göre her yıl 4, 2 ve 1 kez tekrarlanacak. Bunun dışında parası olmadığı için tıbbi cihazını alamayanlar ile özel durumu bulunanlara yönelik 1 defaya mahsus nakdi yardımlar sürecek.

500 AİLEYE KART VERİLDİ
Evlerde ziyaret edilerek yapılan sosyal inceleme sonrası hazırlanan destek kartları, banka hesaplarının açılması, kimlik, adres ve iletişim bilgilerinin tanımlanması ve hesaba para yatırılmasıyla kullanıma hazır hale geliyor. Mesajla bilgilendirilen ihtiyaç sahibi aileler, alışverişlerini özgürce kendileri yaparak, evlerinin temel mutfak ve giyim ihtiyaçlarını karşılayabiliyor veya faturalarını ödeyebiliyor. Amaç dışı kullanılmaması için nakit para çekimine kapatılan kartlarla alkol ve tütün mamulleri ise alınamıyor. Geçen ay hayata geçen yeni uygulama kapsamında 500 aile ihtiyaç destek kartlarına kavuştu.

Sosyal yardım müracaatlarından sonra taleplerin yerine getirilmesi 45 günü bazende 2 ayı bulabiliyordu. Yeni sistem sayesinde bu süreç maksimum 14 gün sürüyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz