Samsun’da Genç İşsizlik Oranı Yüzde 25

0

Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM) Samsun Şube Başkanı Müşfik Veysel Erdoğan, işsizlik rakamları ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

ESM Başkanı Erdoğan, “Resmi rakamlarla 5 milyona ulaşan işsiz sayısının, gerçekte 8 milyona dayandığını hepimiz biliyoruz. Gençlerde işsizlik oranı yüzde 25 oranında. İŞKUR verilerine göre üniversite mezunu işsiz sayısı 1 milyonu aşmış durumdadır. Bu rakam sadece kayıtlı işsizleri kapsamaktadır. Bugüne kadar yapılan özelleştirmeler ve üretim ekonomisinin terk edilmesi sonucunda zaten oldukça yüksek boyutlara ulaşmış işsizlik, içinde olduğumuz ekonomik krizle beraber artık toplumsal barış, huzur, asayiş ve güvenlik açısından endişe verici boyutlara varmıştır” dedi.

SAMSUN’DA İŞSİZ RAKAMI 100 BİNE DAYANDI
Samsun’da özelleştirme adı altında satılan kurumlar nedeniyle işsizliğin dahada arttığını belirten ESM Şube Başkanı Erdoğan, şöyle konuştu; “İşsiz sayısı 100 bin kişiye dayanmış durumdadır. Samsun’da iş bulan gençlerin büyük bir çoğunluğu ise; en iyisi asgari ücret koşullarında olmak üzere güvencesiz ve sendikasız olarak günde 10-12 saat çalışmak şartıyla AVM’lerde, özel hastanelerde veya hizmet sektöründe ancak iş bulabilmektedir. Büyük bir toplumsal sorun ve tehdit olan işsizliğin aşılabilmesi için Türkiye’nin acil olarak borçlanmaya dayalı rant ve beton ekonomisini acilen terk ederek, yeniden üretim ekonomisine dönmesi zorunludur.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz