Samsun’da Ekmeğe Vurgun Gibi Zam

0

Samsun’da pandemi sürecinde zam yapılmayacağı açıklanan ekmeğe, normalleşme döneminde ‘vurgun gibi’ zam yapıldı. 200 gramı 1 lira 25 kuruştan satılan ekmeğe sadece 20 gram eklendi ve fiyatı 1 lira 50 kuruş oldu.

Samsun Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit, Nisan ayında yaptığı açıklamada korona virüsü bitene kadar ekmeğe zam yapmayacaklarının altını çizmişti.

Ülkede Kovid-19’a bağlı olarak hükümetin almış olduğu ‘normalleşme hamleleri’ uygulamaya geçerken, Samsun’da Fırıncılar Odası şehirde faaliyet gösteren fırıncılara 13 Haziran Cumartesi gününden (bugünden) geçerli olmak üzere zamlı ekmek tarifesini gönderdi.

GRAMAJA DEĞİL, FİYATA ZAM!
Oda tarafından gönderilen fiyat tarifesinde 200 gramı 1 lira 25 kuruştan satılan ekmeğin gramajına sadece 20 gram eklendi, fiyatı ise 1 lira 50 kuruş oldu. Böylece Fırıncılar Odası Başkanı Yılmaz Yiğit’in, “Ekmeğe bir zam olursa bunun fiyata mı gramaja mı yansıyacağını o konu gündeme geldiğinde görüşeceğiz” ifadeleri, “gramaja değil, fiyata” olarak gerçekleşti.

VİRÜSTEN SONRA BAKACAĞIZ
Başkan Yılmaz Yiğit, açıklamasında şu ifadelere yer vermişti; “Ekmekle ilgili şu zor süreçte kesinlikle zam yapmayı düşünmüyoruz. Süreçler geçtikten sonra ilerleyen zamanlarda bunun da değerlendirmesini yapacağız. Karadeniz Bölgesi’nde bütün illerimiz ekmeğe zam yaptığı halde biz bu süreçte zam yapıp vatandaşımızı mağdur etmek istemiyoruz. Ekmeğe bir zam olursa bunun fiyata mı gramaja mı yansıyacağını o konu gündeme geldiğinde görüşeceğiz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz