Samsun’da Boğaziçi Eyleminde 6 Gözaltı

0

Samsun’un İlkadım İlçesi’nde Boğaziçi Üniversitesi’ndeki protestolara destek vermek için eylem yapanlara polis müdahale etti.

Boğaziçi Üniversitesi’ne Prof. Dr. Melih Bulu’nun rektör olarak atanması sonrası başlayan protestolarda gözaltı ve tutuklamalar olmuştu. Protestolara destek vermek ve tutukluların serbest bırakılması talebiyle eylem yapmak isteyen gruba polis müdahale etti.

İstiklal Caddesi Süleymaniye Geçidi’nde gerçekleşen eylemde, polis grubun açıklama yapmasına izin vermedi. Polisin tüm uyarılarına rağmen dağılmayan 6 kişi gözaltına alındı.

DİSK EMEKLİ SEN’DEN DESTEK
DİSK Emekli Sen Samsun Şubesi üyeleri, Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek açıklaması yaptı. DİSK Emekli Sen Samsun Şube Başkanı Tacettin Aydın, “Gençler! Onlar, üniversiteleri de sendikaları da; dört duvar ve bir sürgülü kapıdan ibaret sananlardır. Sizlerin her birinizin zihni, fikri, yüreği üniversitedir” dedi. Aydın, “Onlar, kendilerine ait olmayan ne varsa yıkıp yakmayı, nerede bir renk görse gri boyalarını kuşanmayı görev belleyenlerdir. Cüppeleri yerden kaldıracak olanlar da, kelepçeli kapıları açarak yarını inşa edecek olanlar da sizlersiniz. Yanınızdayız!” diye konuştu.

Samsun Tabip Odası Başkanı Uzm. Dr. Funda Furtun, Samsun’da ve ülke genelinde yapılan eylemlerde gözaltına alınan öğrenciler olduğuna dikkati çekti. Furtun, “Geleceğimizin teminatı gençlerimiz son zamanlarda en temel yurttaşlık hakları gereği protesto gösterileri yapmaktalar. Sözü edilen talep sadece bir üniversiteyi değil tüm ilim irfan yuvalarının sorunu” dedi.

MÜDAHELE ŞİDDETE DÖNÜŞTÜ
Tabip Odası Furtun, şöyle konuştu; “Dolayısıyla Türkiye sathında bu protestolara katılım artmakta. Samsun’da üniversiteli gençlerimiz de bu protestoya destek olmak anlamında eylemde bulundu. Ancak üzülerek gördük ki güvenlik güçlerimizin orantısız müdahalesine maruz kaldılar. Devletin tüm ülkede uyguladığı orantısız müdahale ne yazık ki kendi yurttaşlarına karşı şiddete dönüşmüştür. Oysa gözümüzün nuru bu gençlerimizin talepleri dikkatlice dinlenilmelidir. Devlet kendisini şiddetle değil, yurttaşlarına şefkatli eli ile yaklaşmalıdır.Devletin görevi yurttaşlarına orantısız müdahale değil, onun en temel haklarına saygı göstererek güvenliğini sağlamaktır. Mesela kimi provakatörleri ayıklamak ve bu barışçıl gösterileri pandemi koşullarını da gözeterek en uygun şekilde gerçekleşmesini sağlamaktır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz