Samsun’da Batıdan Doğuya Elektrikli Otobüs

0

Samsun’da şehir içi ulaşıma ‘elektrikli otobüsler’ katılıyor. Çatalçam ve Taflan bölgesinden Çarşamba Havaalanı’na kadar yolcu taşıma elektrikli otobüsler ile gerçekleşecek.

Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, mali tasarruflarının yanı sıra çevre dostu olmalarıyla da bilinen elektrikli otobüs için önümüzdeki günlerde ihaleye çıkılacağını söyledi.

Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, “Kavşak ve bulvarları yeniden inşa ederek tüm kentteki otopark problemini kökten çözmüş olacağız. Atatürk Bulvarı, İsmet İnönü Bulvarı, 100.Yıl Bulvarı ve Recep Tayyip Erdoğan Bulvarı’nı adaptif kavşak ve bulvar yenileme çalışmaları kapsamında yeniden dizayn edeceğiz. Yol kenarlarına parklanmayı bitirecek uygulamalar getireceğiz” dedi.

PİLOT BÖLGE SEÇİLDİ
Elektrikli otobüsler için önümüzdeki günlerde ihaleye çıkılacağını ifade eden Başkan Mustafa Demir, “Çatalçam ve Taflan bölgesinden havaalanına kadar Türkiye’de ilk defa lityum pilli elektrikli otobüsü Samsun’da hayata geçireceğiz. Tek hat. 10 otobüs olacak ve 5’ini o hatta koyacağız. Elektrikli otobüsler yerli üretim. Pilleri sadece dışarıda üretiliyor. Ama pili de önümüzdeki günlerde o da Türkiye’de üretilecek. Aselsan bize özel tasarım yapacak. İlk etapta Çatalçam-Taflan ve Havaalanı arasında sonrasında tüm şehrimizin geneline yayacağız” diye konuştu.

İTFAİYE FİLOSUNA YENİ ARAÇ
Samsun Büyükşehir Belediyesi, Atakum ve Havza İtfaiye İstasyonları’nda kullanılmak üzere 2 adet 24 metre merdivenli kombi itfaiye aracı alacak. Mart ayı içerisinde yüklenici firmadan teslim alınacak araçlar, 24 metre merdiveni ve 2 ton su kapasitesi ile hem kurtarma hem de söndürme amaçlı olarak kullanılacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz