Samsun’da Başka Bir Şipşak Otopark Daha

0

Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin Canik İlçesi Karşıyaka Mahallesi’ne pandemi sürecinde aldığı İl Emcümen kararı ile otopark yapmaya çalışmasının yankıları sürerken, İlkadım İlçesi’ne benzer bir otopark yapmak için belediyenin harekete geçtiği ortaya çıktı.

Canik’teki otopark projesi vatandaşlar tarafından yargıya taşınmaya hazırlanırken, İlkadım Zafer Mahallesi 2. Sokak ile Letafet Caddesi’nin kesiştiği noktadaki binaların bulunduğu alana Büyükşehir otopark yapmak için harekete geçti.

CİMER’E ŞİKAYET
Vatandaşların iddiasına göre, korona virüs sürecinin yoğun yaşandığı ve vatandaşların evlerinde izole olduğu Mart ayında Büyükşehir Belediyesi İl Encümen’inde söz konusu alana otopark yapılması konusunda karar alındı, Mart ayı sonuna kadarda vatandaşların haberi olmadan askı süreci tamamlandı. Bina sahiplerine ise bir kaç gün önce tebligat yapılarak yıllardır oturdukları binaların kamulaştırılacağı bildirildi. Çoğu emekli ve yaşlı vatandaşların oluşturduğu bina sakinleri, konuyu Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi’ne (CİMER) şikayetle iletti. Ayrıca avukatları ile görüşerek dava açma hazırlığına başladı.

YAŞLILAR NASIL EV BULACAK?
Vatandaşlar adına Hedef Halk Gazetesi’ne açıklamalarda bulunan Faik Can Özen, bina sakinlerinden 70 yaşındaki Saliha Kaptan’ı örnek göstererek, ‘evinden çık denilen’ yaşlı kadının bu durumda ne yapacağını sordu. Süreci anlatan Özen, “Elimize otopark ile ilgili tebligat gelince, hemen belediyeye gittim. Belediyede söz konusu kararın 14 Şubat tarihinde alındığı, 26 Şubat-26 Mart arasında da askı sürecinin bittiğini öğrendim. Pandemi sürecinde herkes evinde izole olduğu bir dönemde bu kararı aldılar. Kaldıki tüm resmi işlemler Haziran ayı sonuna kadar o dönemde ertelenmişti. Babamın yıllarca biriktirdiği paralarla aldığı ev, haberimiz olmadan otoparka çevriliyor” dedi.

DAVA AÇACAĞIZ
Mahalle sakinlerinden Özen şöyle devam etti; “Avukatlarımızla görüşüyoruz. Kamu yararından bahsedilerek yapılan bu otopark projesinde kamu kararı olmadığını bize avukatlarımız söylüyor. Biz itiraz edeceğiz. Çoğu emekli ve yaşlı bu insanları evlerinden çıkarmak akılcı değil. Bu yaşlı insanlar bu yaştan sonra kendilerine verilen komik kamulaştırma paraları ile 250 bin liraya ev mi arayacaklar. Bu insanlar nasıl ev bulacaklar? Bu dar sokaklara otopark mı olur? CİMER’e şikayetlerimizi ulaştırıyoruz. Şikayetçi olacağız, dava açacağız.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz