Samsun’da Avukatlar Oturma Eylemi Yapacak

0

Samsun’da avukatlar Ankara’da yaşanan olayları protesto etmek için Samsun Adliyesi önünde 23 Haziran Salı günü saat:12.00’da ‘oturma eylemi’ gerçekleştirecek.

Avukatlık Kanunu’nda ve baroların seçim sisteminde değişiklik yapmak istemesine karşı birçok ilden yürüyen baro başkanları, Ankara girişinde polis tarafından ‘Valilik izni yok’ denilerek engellendi.

YUMRUK DARBESİYLE YERE YIĞILDI
Bunun üzerine Ankara girişinde oturma eylemi başlatan baro başkanları, “Anayasal ve yasal hakkımızı yani Ankara’ya girişimizi engellediler. Bu durum karşısında bizim yola çıkışımızın ne kadar anlamlı olduğu ortaya çıktı” dedi. Gaziantep Baro Başkanı Bektaş Şarklı da kendilerine izin vermeyen polisin yumruk darbesiyle yere yığıldı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Ankara Emniyet Müdürlüğü ise, “Yürüyüş yapmakta ısrar eden ve bir süre yolu trafiğe kapayan grup usulüne uygun şekilde kenara alınarak, yol trafiğe açılmıştır” ifadelerini kullandı.

SAMSUN’DA OTURMA EYLEMİ
Samsun’da ise avukatlar Ankara’da yaşanan olayları protesto etmek için Samsun Adliyesi önünde 23 Haziran Salı günü saat:12.00’da ‘oturma eylemi’ gerçekleştirecek.

Samsun Barosu Avukat Hakları Merkezi’nden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi; “Avukat Hakları Merkezi, savunmanın yargı içerisinde kurucu unsur olarak yerini alması ve savunmanın yargı için vazgeçilmez olduğu bilincinin yerleştirilmesi; avukatın savunmayı temsil işlevini yerine getirebilmesi için sahip olması gereken haklara ulaşması ve bu hakları özgürce kullanabilmesi için vardır ve varlığını bu sebeplerden alır.

Içinde bulunduğumuz durumda anayasadan kaynaklanan hakkını kullanmak için bir araya gelmiş baro başkanlarına yapılan çirkin saldırıyı kınadığımızı belirterek, hiçbir şekilde bu tutumun haklı bir gerekçeye dayanmadığını belirtmekteyiz.

SAAT 12.00’DE ADLİYE ÖNÜNDE BULUŞALIM
Değerli meslektaşlarım, saygıdeğer büyüklerim, Bugün Ankara’da meslektaşlarımıza yönelik saldırıyı protesto etmek, hukuk devletine ve mesleğimize sahip çıkmak adına farklılıklarımızı bir kenara bırakarak Samsun Barosu Avukatları olarak yarın saat 12.00’de cübbeli olarak Samsun Adliyesi önünde buluşalım. Tüm meslektaşlarımızın bu önemli günde desteği ve katılımı önemlidir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz