Samsun’da Alarm, 2. Dalga Kapıda

0

Türkiye korona virüs konusunda kıyasıya mücadele verirken, vatandaşların maske, sosyal mesafe ve hijyen konusunda yaşadığı rehavet Samsun’da ikinci dalga endişesini güçlendirdi. Samsun’da Mart ayı başından itibaren korona virüs vaka sayısının bini geçtiği ifade edilirken, ölüm sayısının ise 70’i geçtiği belirtiliyor. Samsun’da korona virüs vaka sayılarının yeniden tırmanışa geçmesi üzerine Samsun Valiliği ve Sağlık İl Müdürlüğü alarma geçti. Samsun İl Hıfzıssıhha Kurulu ardı ardına kararlar almaya başladı.

BAKAN KOCA’DAN TEDBİR SİNYALİ
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca ise gece acil bir toplantı düzenleyerek video konferans yöntemiyle Samsun’a bağlanarak Vali Zülkif Dağlı ve Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç’tan brifing aldı.Bakan Koca, Sakarya, Sivas ve Kocaeli Valilerinde de brifing aldı. Sosyal medyadan görüşmeye ait açıklama yapan Bakan Koca, dikkat çeken vaka artışları, ihtiyaç ve gerekli tedbirlerin değerlendirildiğinin altını çizdi.

CAYDIRICILIK VURGUSU
İl Hıfzısıhha Kurulu’da kontrollü hayatın devam ettiği şu günlerde yeni dönemde yürütülecek faaliyetlerde rehberlik, ikna edicilik ve caydırıcılık ilkelerinin önem kazandığına dikkati çekerek, temizlik, maske ve fiziki mesafe kuralları doğrultusunda bir takım kararların alınmasının zorunlu hale geldiğini duyurarak 12 maddelik yeni düzenlemeleri içeren kararları yayınladı. Kurulun aldığı kararlara göre; Hastalık belirtisi gösteren kişiler ile temaslı olan kişilerden numuneler evlerde alınacak. İzolasyon süreçleri evlerde izlenecek ve tedavileri yine evlerinde yapılacak. İhtiyaç olması halinde sağlık birimleri ivedilikle gönderilecek.

İLÇELERDE VAKA TAKİP KURULLARI KURULACAK
İzolasyona tabi tutulan kişi bilgileri, kolluk kuvvetleri ile paylaşılacak ve özellikle ilk 7 günlük süre içerisinde izolasyon şartlarına uyulup uyulmadığı evlerde polis yada jandarma tarafından takip edilecek. İl merkezinde sağlıktan sorumlu Vali Yardımcısı ve ilçelerde ise kaymakamlıklar başkanlığında Filyasyon Çalışmaları Takip Kurulları oluşturulacak. Hasta, yatan hasta, ağır hasta ve izolasyondaki kişi sayısındaki değişimin bire bir takip edilerek her gün saat 16:00’da sağlık, kolluk ve uygun görülen diğer birim temsilcileriyle bir araya gelinerek, alınması gereken tedbirler belirlenecek. Hasta, yatan hasta, ağır hasta ve izolasyondaki kişinin temaslılarına daha hızlı ve etkili ulaşabilmek amacıyla oluşturulan filyasyon ekiplerine kolluk birimleri ile köylerde/mahallelerde muhtar, öğretmen ve imamlarda gerektiğinde destek verecek. Temaslı olduğu tespit edilen kişiler, bilgilendirilerek izolasyonda kalmaları sağlanacak.

BİLGİLENDİRİCİ ÇALIŞMALARA AĞIRLIK VERİLECEK
Korona virüs belirtilerinin toplumun bütün kesimlerine ulaşması adına bilgilendirme yapılacak. İl bazında hasta, yatan hasta, ağır hasta ve izolasyondaki kişi sayısındaki değişimin bizzat takip edilerek artış ve azalışlara göre gerekli tedbirler alınacak. Günlük ve haftalık artış oranlarının yüksek seyretmesi halinde ilave tedbirler ve denetim faaliyetleri en üst seviyede uygulanacak. COVID-19 denetim faaliyetlerinin etkinliğinin ve görünürlüğünün artırılmasına önem verilecek.

DÜĞÜNLERE İKİ SAAT SINIRI
Düğün, nişan, sünnet gibi organizasyonlarda, maske kullanımı ile fiziki mesafeye uyulması kurallarına aykırı durumlara kesinlikle müsaade edilmeyecek. Düğün, taziye ve mevlitlerle, toplu bulunmaları olası diğer faaliyetlerde 10:00-23:00 saatleri arasında 2 saat sınırlaması getirildi. Düğün, kına gecesi, nişan, sünnet düğünü, gelin alma, konvoy oluşturma, taziye ve mevlit başta olmak üzere vatandaşların toplu olarak bulunacağı öngörülen diğer faaliyetlerde yemek ve ikramların yapılması yasaklandı. Ayrıca asker uğurlama konvoyları da yasaklandı. Otogar, gar, havaalanı gibi yerlerden yapılacak uğurlamalara askerlik yükümlüsünün birinci derece yakınları katılabilecek.

SİVİL EKİPLER DENETİM YAPACAK
Uyulması zorunlu kurallara ilişkin sektör temsilcileri, işletmeciler, organizatörler ve esnaf odaları temsilcileri ile toplantılar düzenlenecek. Kurulca alınan kararların ilgililere tebliğ edilmesine, tedbirlere riayet etmeleri hususunda uyarılmalarına dikkat edilecek. Uyarıcı ve uzman denetim ekipleri marifetiyle denetimler gerçekleştirilecek. Birinci ihlalde uyarı, ikinci ihlalde idari para cezası, İşyeri/işletmenin vatandaşların sağlığını koruyabilecek şekilde uygun hale getirilmesi için üçüncü ihlalde 1 gün, dördüncü ihlalde 3 gün süreyle faaliyet durdurma cezaları verilecek. Uyarıcı ve uzman denetim ekipleri dışında ayrıca, tedbirlere riayet edilip edilmediğini tespit etmek üzere sivil personel veya resmi görevliler (sivil kıyafetli) marifetiyle denetim yapılacak. Denetimlerin uyarıcı, rehberlik edici ve caydırıcı bir anlayışla nezaketle yapılmasına dikkat edilecek. Kurallara uymayanlara ceza ve suç duyurusunda bulunulacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz