Samsun’da 80 Bin Ton Fındık Bekleniyor

0

Yeni sezon fındık hasadının başlamasına kısa bir süre kalırken, 13 ilçede belirlenen bahçelerde komisyon üyeleri tarafından rekolte tahmin çalışmaları tamamlandı.

Fındık rekolte tahmin komisyonu, fındık üretimi yapılan Samsun’un 13 ilçesinde belirlenen bahçelerde yapmış olduğu arazi çalışmaları sonucunda Tarım ve Orman İl Müdürü İbrahim Sağlam’ın başkanlığında Samsun Ziraat Odaları İl Koordinasyonu’na bağlı İlçe Ziraat Odaları başkanlarının katılımıyla “İl Komisyonu Rekolte” tespiti toplantısı yapıldı. Toplantı sonunda 13 ilçedeki fındık rekolte tahminleri karara bağlandı. Komisyon, fındık rekoltesini 80 bin ton olarak tahmin etti.

Konuyla ilgili açıklama yapan Samsun Valisi Dr. Zülkif Dağlı, 2020 yılı çotanak sayımına göre fındık rekolte tahmini çalışmaları, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü’nün organizasyonunda ve komisyon üyelerinin katılımıyla 22 Haziran-07 Temmuz tarihleri arasında yapılarak tamamlandığını kaydetti.

13 İLÇEDE YAPILDI
Vali Dağlı, “Fındık çeşitlerinin oransal yoğunluğuna göre belirlenen 13 ilçedeki sahil, orta ve yüksek kuşaktaki mahallelerde tespit edilen fındık bahçelerinde, işaretlenen dallarda çotanak sayımları yapılmıştır. Komisyon üyelerinin arazi çalışmaları sonucunda elde ettikleri veriler esas alınarak, fındık rekolte tahmini çalışmaları, çotanak sayımı esasına göre gerçekleştirilmiştir. Tarım ve Orman Bakanlığı’na bildirilmek üzere tamamlanan rekolte çalışmaları, komisyonumuz tarafından da karara bağlanmıştır. Stratejik ürünümüz olan fındıkta rekolte tahmini önemli olup, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da titizlikle gerçekleştirilmiştir” dedi.

FARK ÖDEMELERİ BAŞLADI
Samsun Valisi Dr. Zülkif Dağlı yağlı tohumlu bitkiler, hububat baklagil ve dane mısır fark desteği ödemelerinin başladığını duyurdu. Vali Dağlı, “Yağlı tohumlu bitkiler fark ödemesi olarak 6 bin 605 üreticimize 21 milyon 7 bin 427 TL, hububat baklagil fark ödemesi olarak 823 üreticimize 1 milyon 703 bin 926 TL, dane mısır fark ödemesi olarak da 17 üreticimize 28 bin 390 TL olmak üzere toplamda ilimiz üreticilerine yaklaşık 23 milyon TL’lik destekleme ödemesi yapılacaktır” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz