Samsun’da 200 Çalışandan Cumhurbaşkanı’na Çağrı

0

Global servis sağlayıcı şirket Comdata’nın Samsun’daki çağrı merkezinde 200 çalışanı işsiz kalmayla karşı karşıya. ‘Ücretsiz izine’ çıkarılacak personelin yerine İŞ-KUR’dan yeni eleman alınacağı iddia edildi. İşçiler, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a çağrı yaptı, Vali Dağlı’dan destek istedi.

Ülke genelinde çok sayıda çağrı merkezi bulunan ve binlerce işçi çalıştıran Comdata şirketinin kararı Samsun’da şok etkisi yaptı. Şirket yönetimi tarafından personellere ‘ücretsiz izin’ bilgisi verilirken, ayda 1.400 TL maaş almak zorunda kalacak olan personeller kara kara düşünmeye başladı. Çağrı merkezi çalışanları Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan destek istedi.

Yeni ‘gizli işsizlerin’ Samsun gibi ‘istihdam sıkıntısı’ yaşayan bir kentte önemli sorunlara yol açabileceği belirtilirken, pandemi nedeniyle evden çalışmak zorunda olan personeller, işten çıkarmanın yasak olduğu bu dönemde ‘ücretsiz izin’ formülü ile işinden uzaklaştırılması çalışanları endişelendirdi.

Artan ekonomik maliyetler, ev kirası, faturalar, gıda masrafları şimdiden düşündürmeye başlarken, daha sonraki adımlarda da iş akitlerinin sonlandırılması korkusu da yaklaşık 200 çalışanı tedirgin etti.

ÇALIŞANLAR TEDİRGİN
Ücretsiz izin ile devlet tarafından ödenen 1.400 TL’ye mahkum edilen işçiler, Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı’ya da çağrıda bulunarak, “Kentte istihdam zaten zorda. Cumhurbaşkanımız kimse işinden olmasın derken, şirketin aldığı kararın bir adım sonrası yasakların kalkmasından sonra ‘işten çıkarılma’ olabilir. Çünkü İŞ-KUR üzerinden eleman alınacağı duyumları var. Ücretsiz izin ödeneği olan 1400 lira ile nasıl geçiniriz? diye düşünürken, şimdi de işsiz kalmamız söz konusu” diyerek, tepkilerini dile getirdi.

SENDİKA KOMİTE KURDU
Samsun Comdata’da sendikal örgütlenme çalışmalarını tamamlayan ancak işverenin itirazı nedeniyle bir senedir mahkeme kararını beklediklerini belirten Tez-Koop-İş Sendikası Samsun Şubesi Başkanı Tarık Sayın, iddialardan haberdar olduklarını, 30 kişilik komitenin şirket yetkilileri ile görüşme yaptığını söyledi. Şirkete 10 Şubat’a kadar süre verdiklerini kaydeden Sayın, eğer taleplerinin olumlu karşılanmaması halinde eylem kararını hayata geçireceklerini vurguladı.

GREV HAKKIMIZ VAR
Başkan Tarık Sayın, “Comdata’da sendikal örgütlenme çalışmamızı yaptık. Davaları kazandık, itiraz sonucu mahkeme kararını bekliyoruz. Bu iddiaları ve durumları değerlendiriyoruz. Genel Merkez ile görüşüyoruz. Bu personellerimiz kısa çalışma ödeneği alıyordu. Şirket, 1 Şubat itibariyle bu arkadaşlarımıza işbaşı yaptıracağını taahhüt etti. Şu anda beklemedeyiz. Grev kararı aldık. Bu ay sonuna kadar iş başı yapılmadığı takdirde greve çıkacağız. Görüşme sonucu taleplerimize olumlu bir adım atılmazsa eylemi başlatacağız. Pandemi’den kaynaklı ülke genelinde çalışma şartları ağırlaştı. Mevcut personelleri çeşitli mobbinglerle, tutanak tutma gibi işten çıkarma, İŞKUR’dan yeni personel istihdam etme yönetimini doğru ve etik değil” dedi.

İŞTEN ÇIKARMA ETİK OLMAZ
Sendika Başkanı Tarık Sayın şöyle devam etti: “Kimsenin ekmek parasıyla oynatmayız, izin vermeyiz. Bizim şartlarımız her personel için geçerli. Ekonomik krizi bahane edip, personeli kimse kapı dışarı edemez. Hukuki haklarını vermesi halinde sorun olmaz. Öyle fındık kabuğunu doldurmayacak bahanelerle mobbing ya da tutunak tutup personelimizi işten çıkarmak isterlerse karşılarında eylem hakkını kullanan bir örgüt bulurlar. Üyemizi asla ezdirmeyiz. Üyelerimiz evlerinde çalıştığı için bir araya gelemiyoruz. Arkadaşlarımıza görev düşüyor. Birlikte mücadele edelim. Örgütlenmemiz diğer kentlerde de örnek teşkil etsin. Unutmasınlar ki; kapıdan içeri gireceğiz, sizin haklarınızı sonuna kadar savunacağız.”

Öte yandan Comdata şirketinin Samsun’daki müdürlüğünden iddialarla ilgili bilgi almak için aramamıza rağmen, “bilgilendirme için döneceğiz’ diyerek, daha sonra dönüş yapmaması da dikkat çekti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz