Samsun Yine Kızarmaya Başladı

0

Samsun’da korona virüs ile mücadelede vatandaşların gösterdiği vurdumduymaz tavırlar, kent merkezinde vakaları yeniden yükselişe geçirdi. Daha önce düşük riskli alanlar, kırmızıya yüksek riskli alana dönüştü. Mutasyonlu virüs şüpheleri arttı.

Samsun, 2 ay öncesine kadar Türkiye’de günlük korona virüs vakalarının en çok görüldüğü 5 il arasında yer alıyordu. Hastanelerde yoğun bakım ünitelerdeki doluluk oranlarının yüzde 80’i aştığı o zorlu günler, alınan yerel ve genel tedbirlerle geride kaldı.

KENT MERKEZİ KIRMIZIYA DÖNÜŞTÜ
Korona virüs ile mücadelede vatandaşların gösterdiği ‘rehavet ve vurdumduymaz’ tavırlar, günlük vakaları yeniden yükselişe geçirdi. Sağlık Bakanlığı’nın korona virüs vakalarını takip edilebilmesine olanak sağlayan Hayat Eve Sığar(HES) uygulamasında, 25 Ocak 2021’de alınan tabloda kent merkezindeki alanlar ‘düşük riskli’ olarak gösterilirken, 10 Şubat 2021 tarihi itibariyle alınan tabloda, riskin rengi kırmızıya dönüştü. Kent merkezindeki korona virüs vaka yoğunluğu dikkat çekti.

MUTASYONLU VİRÜS ENDİŞESİ
15 günde tablonun bir anda kırmızıya dönüşmesi, mutasyonlu virüs endişelerini de akıllara getirdi. Samsun’da mutasyonlu virüs tespit edildiği iddiaları gündemdeki yerini korurken, vatandaşların maske, sosyal mesafe ve hijyen kurallarına sıkı sıkıya uyması istendi. Mutasyonlu virüsün çok daha hızlı yayıldığı ve daha ölümcül olduğu belirtiliyor.

SAĞLIK MÜDÜRÜ KORONA OLDU
Samsun’da korona virüs ile mücadelede en başta emek sarfedenler arasında yer alan ve mesai gözetmeksizin görevinin başında olan Sağlık İl Müdürü Muhammet Ali Oruç, tedbir almasına rağmen korona virüse yakalandı. Bir hafta önce test yaptıran ve pozitif çıkan Sağlık Müdürü Oruç, evinde kendini karantinaya aldı. Virüsü hafif atlatan Oruç’un bir kaç gün içinde görevinin başına geçeceği öğrenildi.

VALİ DAĞLI’DAN TEDBİR UYARISI
Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, İl Sağlık Müdürlüğü’nü ziyaret ederek, koronavirüse karşı alınan tedbirler, devam eden denetimler ve salgının kentteki son durumu hakkında brifing aldı. Salgın ile mücadelenin ve denetimlerin kararlılıkla devam edeceğini belirten Vali Dağlı, “Vatandaşlarımızın bu mücadelede belirlenen kurallara eksiksiz riayet etmesi, mücadelenin başarısı için en önemli unsurdur.Yaklaşık bir yıl önce sosyal hayatımızı ve sağlığımızı ciddi anlamda etkisi altına alan bu virüse karşı verdiğimiz savaştan, vatandaşlarımızın gösterdiği hassasiyet ve fedakarlık ile en kısa sürede başarıyla çıkacağımıza inanıyorum” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz