Samsun Valisi Dağlı’dan Pandemi Sonrası İstihdam Atağı

0

Samsun Valisi Dağlı, kenti cazibe merkezi haline getirmek için 8 OSB’de yatırımcılara fırsat hazırlıyor. Önceliğim ‘iş ve aş’ diyen Dağlı, “Pandemi elbette bitecek. 8 Organize Sanayimiz var. İstediğimizi yapabilirsek Samsun’un istihdam sorunu çözülür” dedi.

İşsizliğin Türkiye ortalamasının üzerinde seyrettiği iller arasında yer alan Samsun’da, Vali Zülkif Dağlı, yıllardır hayata geçirilemeyen OSB’leri ‘cazibe merkezi’ haline getirmek için çalışma başlattı.

“Samsun’un önceliğinin yeni yatırımcılar ve iş, aş” olduğunu söyleyen Dağlı, “Samsun ekonomisi ve istihdam yollarının açılması bu 8 OSB’nin istenilen düzeyde harekete geçirilmesidir. Yatırımcılara cazip teşvikler var” dedi.

Hedef Halk Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni A. Yener Cabbar’a, Samsun ekonomisi için yapılan çalışmaları anlatan Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, pandemi sürecinde önemli alt yapı çalışmalarını tamamladığını ifade ederek, Samsun Merkez OSB, Gıda İhtisas OSB, Kavak OSB, Bafra Karma ve Medikal İhtisas OSB, Havza OSB ile altyapı çalışmaları devam eden Çarşamba OSB ve Bafra Sera OSB’nin, Samsun’un ekonomisine ve sağladığı iş imkânları ile istihdama önemli derecede katkıda bulunacağını söyledi.

Samsun’un ‘fazlası var, eksiği yok’ diyen Dağlı, “Önemli olan gelen yatırımcıyı ikna etmek. Teşviklerimizle, konumumuzla bunu başarabilecek her şeyimiz var” diye konuştu.

İSTİHDAMI ÇOK ÖNEMSİYORUM BU KENT İŞSİZLİK YAŞAMAMALI
Pandemi sonrası yatırımların hız kazanacağına inandığını söyleyen ve her gün saatlerce bu konu üzerinde yetkililerle çalıştığını ifade eden Vali Zülkif Dağlı, OSB’lerin hepsinin kapasite ve verimlilik ile yatırımcıların taahhütlerinin gözden geçirildiğini ifade ederek, “Hepsinin reel değerlerle istihdama katkı vermesi için kararlılığımız var. İstihdama yönelik her çalışmanın yanında olacağız. Kentin önceliği iş ve aş olacaktır. Bu da yeni yatırımcıların gelmesiyle olabilir. Bütün çalışmamız bunun için” diye konuştu.

Vali Dağlı, tüm OSB’lerin konumu ve önümüzdeki günlerdeki yatırım ve istihdam beklentilerinde ‘istihdam rakamlarını’ çok önemsediğini belirterek, öngördüğü çalışacak eleman rakamlarını da anlattı;

SAMSUN NEDEN CAZİBE MERKEZİ OLMASIN Kİ
“Ülkemizin Karadeniz’e açılan kapısı konumunda olan Samsun, ana metal ve fabrikasyon metal sanayi, otomotiv yedek parça, kauçuk ve plastik ürünler, savunma sanayi medikal-cerrahi aletler, gıda, lojistik, tarım ve turizm başta olmak üzere pek çok alanda bütün yatırımcılara elverişli imkanlar sunmaktadır. Her açıdan bölgesel merkez durumunda olan Samsun, gelişmiş sanayi altyapısı, deniz, kara, havayolu ve demiryolu ulaşımı bağlantıları, nitelikli iş gücü ve potansiyeli, coğrafi, stratejik ve jeopolitik konumu ve tarihten gelen ticaret kültürü, sanayi, üretim ve ulaşım konularındaki tecrübe ve birikimleri sayesinde yeni yatırım yapmak isteyen girişimciler için mevcut, yapılmakta ve yapılacak yeni OSB’leriyle Karadeniz Bölgesi’nin en önemli ili ve cazibe merkezidir.

GIDA OSB HAREKETLENDİRİLECEK 1600 İSTİHDAM BEKLİYORUM
İlimizin ilk OSB’si olarak 1976 yılında kurulan Samsun Merkez OSB’de, mevcut 103 parselin tamamı 2000 yılından beri dolu olduğundan zamanla mevcut ve yeni yatırımcıların sanayi alanı taleplerinin karşılanmasında yetersiz kalınmakta, bu da yeni sanayi alanlarının oluşturulması için arayışa girilmesine neden olmaktadır. 1. etabındaki 25 sanayi parselinin tamamı yatırımcılara tahsis edilen Samsun Gıda İhtisas OSB’de, 1. etabın talepleri karşılamada yetersiz kalması ve yatırımcılardan gelen yoğun talepler doğrultusunda kurulan 2. Etapta bulunan 18 parselde altyapının tamamlanması ve üretime geçilmesiyle birlikte toplam istihdam sayısının 1.600’ün üzerinde olması beklenmektedir.

KAVAK OSB’DE BEKLENTİ 3000 KİŞİYE İŞ İMKANI
Bölgedeki önemli ulaşım noktalarına yakınlığından dolayı yoğun talep artışı yaşanan, yatırım yapacak firmalara bedelsiz arsa tahsisi yapılan ve bölgesel teşvikte 5. bölge avantajlarından yararlanan Kavak OSB’de, 1. Etapta altyapısı tamamlanan ve tamamı tahsis edilen 39 adet sanayi parseli bulunmakta olup, 2.Etaptaki 28 sanayi parselinin de tahsislerine devam edilmektedir. Talepleri karşılamak adına OSB alanını iki katına çıkarmak üzere gerekli imar çalışmaları Valiliğimiz koordinesinde Kavak Belediyesi ve Samsun Büyükşehir Belediyesi tarafından devam etmektedir. 59 parselden yalnızca 3’ünün boş olduğu Bafra OSB, 2016 yılında medikal ve cerrahi aletler üreten firmaların talebi üzerine genişletilmiş ve OSB’nin adı Bafra Karma ve Medikal İhtisas OSB olarak değiştirilmiştir. OSB’de faal olan 48 firmada, ağırlıklı olarak gıda sanayi olmak üzere, demir-çelik, tarım aletleri, tarım ve çevre ilaçları, plastik işleme, ısı elemanları ve giyim eşyası imalatı yapılmakla birlikte, 2. Etap altyapı çalışmaları tamamlanmış olup tamamı tahsis edilerek üretime geçilmesi durumunda yaklaşık 3 bin kişinin istihdam edileceği öngörülmektedir.

ÇARŞAMBA OSB’DE İHRACATA DAYALI FİRMALAR GELECEK
Önemli ulaşım yollarına yakınlığıyla ciddi bir avantaja sahip olan ve bölgesel teşvikte 5’nci bölge avantajlarından yararlanan Havza OSB’de, altyapı çalışmaları tamamlanmış olup tahsis edilen parsellerde fabrikaların inşaat çalışmaları hızla devam etmekte ve yoğun talepten dolayı OSB’nin genişleme alanı çalışmaları başlatılmıştır. Altyapı çalışmaları devam eden, önemli ulaşım ağları bulunan Samsun Merkez OSB ve Sanayi Sitelerine yakın olmasının, cazip hale getirdiği ve planlanan sanayi parselinin 3 katı kadar talep alınan Çarşamba OSB’de, ihracata dayalı ve yüksek katma değerli ürün üretimi yapan firma ve sektörler bulunacak. Buna özen gösterilecek. Bu OSB’nin hayata geçmesiyle, başta Çarşamba olmak üzere çevre ilçeler ve il genelinde üretim ve istihdamın artmasına katkı sağlanacaktır.

SAMSUN YENİ OSB FAALİYETE GEÇİNCE 12 BİN KİŞİYE İSTİHDAM
30 parselden oluşan ve altyapısı ihale aşamasında olan Bafra Sera OSB’nin tamamlanmasıyla Bafra ve Çarşamba Ovalarıyla tarım kenti olan Samsun’un tarımsal üretimine önemli derecede katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir. İl merkezinde yatırım yapmak isteyen yatırımcıların taleplerini karşılamak amacıyla stratejik öneme sahip bir alanda kuruluş çalışmalarının hızlı bir şekilde yürütülüyor. Başta stratejik öneme sahip sektördeki yatırımcılar olmak üzere orta ve büyük ölçekli sanayi kuruluşlarının yatırım yapması öngörülen Samsun Yeni OSB’nin tam olarak faaliyete geçmesi durumunda, yaklaşık 8 Milyar TL yatırımla 12.000 kişiye iş imkânı sağlaması hedeflenmektedir.”

VEZİRKÖPRÜ BESİ OSB HAYVANCILIĞA CAN SUYU
Vali Zülkif Dağlı, 85 hektar üzerine kurulması planlanan Vezirköprü Besi OSB için Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan onay çıktığını belirterek, “Yer seçimi hazırlık çalışmaları devam ediyor. Bu projeyi önemsiyorum. Çünkü hayvancılık bölgede yaygınlaşırsa süt ve süt ürünleri ile ilgili entegre tesislerin de gelmesine yol açar. OSB tamamlandığında 15.500 hayvan kapasiteli olması planlanmakta olup bölgenin hayvan üreticilerine ve ekonomisine önemli derecede katkı sağlayacağı değerlendirilmektedir” dedi.

OSB’LERİMİZDEKİ TEŞVİKLER NELER?
Samsun, teşvik sisteminde bölgesel teşvikler açısından 3’ncü Bölgede yer almakta olup SEGE’ye göre ilin gelişmişlik düzeyinin altında kalarak bir alt gruba dâhil edilen Kavak, Havza, Alaçam, Yakakent, Vezirköprü, Salıpazarı, Asarcık ve Ayvacık ilçelerinde yapılacak yatırımlar 4’ncü Bölge desteklerinden yararlanıyor.

VERGİ İNDİRİMİ VE SİGORTA PRİMİ DESTEĞİ
Ayrıca yatırımların bir alt grupta yer alan söz konusu ilçelerde bulunan organize sanayi bölgelerinde gerçekleşmesi halinde, bulunulan ilin iki alt bölge destek unsurlarından yararlanmasının sağlanması nedeniyle halen faaliyette olan Kavak ve Havza OSB’lerinde yapılacak olan yatırımlar 5’nci Bölge desteklerinden faydalanabiliyor. Samsun il genelinde bulunan diğer OSB’lerdeki yatırımcılar “vergi indirimi ve sigorta primi işveren hissesi desteği açısından” 4’ncü Bölgeye sunulan oran ve sürelerden yararlanıyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz