Samsun Valisi Dağlı’dan Dikkat Çeken Genelge

0

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, trafik kurallarını, kamu kaynaklarının etkin ve verimli kullanılması ve düzenini ilgilendiren 8 maddelik dikkat çekici bir genelge yayınladı. Genelgede, trafik kurallarına uyulması konusunda sorumlu kurumlara talimat verilirken, kamu kaynaklarının etkin, verimli ve tasarruflu kullanılması için kurum amirlerinin gerekli tedbirleri almaları istendi.

Samsun Valiliği İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü tarafından yapılan açıklamada, kamu kaynaklarının etkin, verimli ve tasarruflu kullanılması, vatandaş memnuniyetini esas alan anlayışın kamu kurum ve kuruluşlarında hakim olması ve kamuoyunun doğru ve zamanında bilgilendirilmesi amacıyla Valilik genelgesinin yayınlandığına dikkati çekildi.

TRAFİK İLE İLGİLİ ÖNEMLİ KARARLAR
Yayımlanan genelge kapsamında; protokol üyelerine trafikte geçiş üstünlüğü sağlanmayacak olup, geçiş sırasında kavşaklarda trafik durdurulmayacak ve trafik düzeni için uygulanan kurallar herkes için geçerli olacak. Arka koltukta emniyet kemeri kullanımının kaza anında ölüm ve yaralanmaların üçte ikisini önlediği gerçeği de göz önünde bulundurularak, tüm kamu araçlarında emniyet kemeri takılması usul haline getirilecek. 01 Kasım 2019 tarihinde yürürlüğe giren Geçiş Üstünlüğüne Sahip Araçların Sürülmesi Sırasında Uyulacak Kurallar ile Bu Hakka Sahip Araçlarda Bulundurulacak Işıklı ve Sesli Uyarı İşaretleri ile Bunların Kullanımına İlişkin Usul ve Esaslara titizlikle uyulacak ve belirtilen araçların dışında hiçbir şekilde ışıklı uyarı (ÇAKAR LAMBA) kullanımına izin verilmeyecek.

VİRÜS ÖNLEMLERİ SIKI ŞEKİLDE UYGULANACAK
Valilik veya kurumlar tarafından düzenlenecek toplantı, konferans, tören vb. etkinliklere gecikmeksizin belirlenen saatte katılım sağlanmasına hassasiyet gösterilecek. Düzenlenecek toplantı ve etkinliklerde koronavirüsle mücadelede kontrollü sosyal hayatın getirmiş olduğu temizlik, maske ve mesafe kurallarına kurum amirleri başta olmak üzere tüm personel tarafından riayet edilerek halk nezdinde örnek olunacak. Koronavirüs salgınının toplum sağlığı açısından oluşturduğu riski yönetebilmek amacıyla Cumhurbaşkanı’nın talimatları, Sağlık Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri ile Bakanlıkların genelgeleri doğrultusunda İl Umumi Hıfzıssıhha ve İl Pandemi Kurulunda alınan kararlar, kurumlarca hassasiyetle takip edilerek uygulanacak.

PROJELER TAKİP EDİLECEK
Kurumların yürütmüş olduğu hizmet, yatırım ve projelerin kurum amirleri tarafından titizlikle takibi yapılacak, hizmetler, yatırım ve projelerle ilgili kaydedilen ilerlemeler ve halk nezdinde karşılığı bulunan gelişmeler Valilik İl Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü’ne 15 günde bir (her ayın 15 ile 30. günleri) bilgi notu şeklinde bildirilecek. Kamu kaynaklarının etkin, verimli ve tasarruflu kullanılması için kurum amirler, tarafından gerekli tedbirler alınacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz