Samsun Valisi Amirlere Genelgeyi Hatırlattı

0

Virüsün bulaş riskinin yüksek olmasına rağmen, bazı kurumlarda kısmi kapanmada uygulanan mesai saatlerine uyulmaması üzerine Vali Doç.Dr. Dağlı hatırlattı: Bulaş riski varsa, kurum karar verir, esnek modele geçebilir.

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı korona virüs tablosunda ‘çok yüksek riskli’ konumunda yer alan Samsun’da, geçtiğimiz hafta 8 bin 800 vaka tespit edilmişti. Hastanelerdeki doluluk oranı her geçen gün artarken, 15 günlük kısmi kapanmada kamuda alınan ‘esnek ve dönüşümlü’ çalışma modeline bazı kurumlarda uyulmadığı iddiası gündeme geldi.

Samsun Valisi Doç. Dr. Zülkif Dağlı, Cumhurbaşkanlığı genelgesini hatırlatarak, amirleri uyardı. Dağlı, “Gebeliğin 24. haftasından 32 haftasına kadar olan süre içerisinde hamile çalışanlar, süt izni kullananlar ile engelli çalışanlar, 60 yaş ve üzerinde olanlar(yönetici pozisyonundakiler hariç) Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği kronik hastalığı bulunanlar ile 10 yaş ve altı çocuğu olan kadın çalışanlar idari izinli sayılacaktır. Ancak bunlardan hizmetine ihtiyaç duyulanlar genelge gereğince geri çağrılabilir. Tüm kurumlarda 10-16 çalışma sistemine geçildi. Esnek çalışma konusunda ise kurumların ve yerel yöneticileri kendileri karar veriyor” dedi.

VALİ DAĞLI UYARDI
Vali Dağlı genelgeyi hatırlatarak, “Ulusal veya uluslararası düzeyde kapalı alanlarda düzenlenecek her türlü toplantı veya aktivitenin gerekli güvenlik önlemleri alınmak suretiyle video konferans gibi sesli görüntülü iletişim sistemleri vasıtasıyla uzaktan yapılmasına özen gösterilecektir. Kamu kurum ve kuruluşlarınca bu süreçte tüm personelin maske kullanması, çalışma mekanları, yemekhane, servisler ve sosyal alanlarda gerekli mesafenin ayarlanması, bu mahaller ile kamuda kullanılan araçlarda dezenfekte işleminin yapılması gibi gerekli tedbirler devam ettirilecektir” açıklamasını yaptı.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz