Samsun Türk-İş Binası’nı Kimseye Yedirmeyiz

0

Türk İş Sendikası’na ait Samsun’un Atakum İlçesi’ndeki Türk İş Eğitim Merkezi’nin imardaki durumu, geçtiğimiz şubat ayındaki satışı öncesi Büyükşehir Belediye Meclisi’nde alınan kararla kültürel tesis alanına çevrilmişti.

Sosyal tesise 25 milyon lira bedel biçen sendikanın satış ihalesi de, Büyükşehir Belediyesi’nin imar planı değişikliği sonrası iptal edilmişti. Türk İş Sendikası, imar planının iptali konusunda dava açarken, geçtiğimiz günlerde Büyükşehir ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü arasında söz konusu alana kütüphane yapılması için protokol imzalandı.

14 SENDİKA BAŞKANI KATILDI
Türk İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar ve Türk İş İl Temsilcisi Şaban Çılgın ile sendikaya bağlı 14 şube başkanı, tepki açıklaması yaptı. Korona virüs önlemleri alınarak Türk İş Eğitim Merkezi’nde gerçekleşen toplantıda konuşan Türk İş Mali Sekreteri Ramazan Ağar, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir’e ‘yaptığı yanlıştan dön’ çağrısı yaptı. Ağar, 1970 yılların başında yapılan ve bölgeye ismini veren Türk İş Eğitim Merkezi’nin Samsun’a mal olduğuna dikkati çekerek, “Bir kaç yıl önce tesisimizi çağın şartlarına uygun hale getirdik. Tesis Samsun’un ihtiyaçlarına cevap veriyor. Korona virüsle mücadele edildiği bir ortamda sağlıkçıların emrine ücretsiz olarak tahsis edildi. 1970 yılların başında işçilerin alın teri ile yapılan bu tesise, Büyükşehir Belediyesi’nce el konulmak istenmektedir. Neden böyle birşey yapılmak isteniyor, anlamıyoruz” dedi.

HASMANE TAVIRDAN VAZGEÇİN
Türk İş Eğitim Merkezi ile ilgili Büyükşehir Belediyesi’nin aniden harekete geçtiğini savunan Ramazan Ağar, “Şubat ayında meclis toplantısında imar değişikliği yapıldı. Biz bu kararın iptali konusunda dava açtık. Haziran ayının başında konfederasyonumuza kamulaştırma yazısı geldi, cevap verdik itiraz ettik. Belediyeye yazı ulaştıktan bir gün sonra, Büyükşehir ile İl Kültür Turizm Müdürlüğü arasında kütüphane yapılması için protokol imzalandı. Başkan Demir ‘benim dediğim olur’ diyerek işi oldu bittiye getirmek istiyor. Samsuna mal olan bu tesisle ilgili mahkeme devam ediyor. Aramızdaki husumet devam ederken, protokol yapılması olayın kişiselleştirildiğinin kanıtıdır. Tesisimiz işçilerin alın teri ile yapılmıştır. Buna rıza göstermeyeceğiz. Başkan Demir, konfederasyona beslediği hasmane tavırdan vazgeçmelidir” diye konuştu.

AĞAR SERT KONUŞTU
Oldukça sert ifadeler kullanan Türk İş Genel Mali Sekreteri Ramazan Ağar şunları kaydetti; “Samsun kimsenin babasının malı değil. İşçinin alın teri ile yapılan bu tesise kimse el uzatmasın, uzatılan o eli kırarız. Bu işin ileriki yılları var. Sabrediyoruz. Sabır taşı çatlarsa sıkıntı büyük olur. Protokol yapılması saygısızlıktır. Mahkeme daha karar vermiş değil. Bu işten vazgeçilmesi gerekiyor. Satın almak istersen değerini verirsin alırsın, yarı fiyata neyi alıyorsun.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz