Samsun Tabip Odası’ndan Salgın Önlem Raporu

0

Samsun Tabip Odası Başkanı Dr. Murat Erkan, alınmadıklarını öne sürdüğü İl Pandemi Kurulu’na önerilerini içeren rapor sundu, raporu kamuoyuna açıkladı.

Erkan, “Dünyada ve ülkemizde bu denli hızlı seyreden bir salgında; salgın yönetiminin merkezden planlanması ve yürütülmesinin amacı, koordinasyon ve süreç disiplini sağlamaktır. Diğer taraftan böylesine hızla ilerleyen süreçlerde, belli başlı konularda, bilimsel ölçülerde ve mevcut dinamikler de dikkate alınarak, yerel inisiyatif kullanılması da bir başka gereklilik olarak karşımıza çıkmaktadır” dedi.

ACİL OLMAYAN ÜRETİMİ DURDURUN
“Merkezi ve yerel çalışmaların birbiriyle korelasyonu, bilimsel gücü, farklı bakış açılarını barındırması, yerindeliği, etkinliği, kararlılığı ve hızı; salgınla mücadelede başarının önemli unsurları olacaktır” diyen Tabip Odası Erkan, “Samsun özelinde temel, zorunlu ve acil mal ve hizmet üreten iş kolları dışındaki bütün iş kollarında salgın süresince çalışma acilen durdurulmalıdır. Salgınla mücadelede koordinasyonda katı bir disiplin uygulanmalı, bilimsel yaklaşım ve bilgi paylaşımında açık ve şeffaf olunmalıdır. Salgın sürecinin kontrol altında tutulabilmesi için güvenilir ve nitelikli bir aktif sürveyans sisteminin kurulması önemlidir. Aktif sürveyans hastalık kaynağına ve temaslılara yönelik yapılacak çalışmalarla vakaların tespit edilmesini, temaslıların kontrol edilmesini ve salgın verilerinin analizine olanak sağlayacak kayıtların tutulmasını kapsamalıdır” dedi.

SU İKİ AY ÜCRETSİZ OLMALI
Suyun iki ay Büyükşehir Belediyesi’nce halka ücretsiz verilmesi gerektiğini belirten Başkan Dr. Erkan, Covid-19 tanısı almış ya da şüpheli takip edilen hastaların test sonuçlarının hastayı takip eden hekimle paylaşılması, buna yönelik bir takip sistemi kurulması gerektiğini söyledi.

Erkan, şöyle konuştu; “Salgın ortamlarında toplum sağlığı açısından sekonder zarar (ikincil zarar) olarak ifade edilen bu duruma önlem olmak üzere fiziki olarak ayrılmış birim ya da birimlerinin salgın dışı sağlık sorunlarına hizmet vermesi sağlanmalı, bu üniteler ilan edilmelidir. Koruyucu malzemelerin azlığı kabul edilemez bir durumdur. Özel sağlık kuruluşlarında vatandaşların sağlık hizmetlerine erişimi istisnasız ve ön koşulsuz bütünüyle ücretsiz verilmesi sağlanmalıdır.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz