Samsun Sanayi’de 2. Hat Dolmuş Polemiği

0

Samsun Ticaret ve Sanayi Odası’nın yeni hizmet binasının yapması üzerine 2. Hat dolmuş araçlarının toplandığı durağın kaldırıldığını ve sanayi alanına taşındığını kaydeden Madeni Sanatkarlar Odası Başkanı Eyüp Aydın, “2. hat, sanayi esnafının aktif olarak kullandığı alan olan Millet Caddesi’ne taşındı. Bu durum şoför esnafı ile sanayi esnafını karşı karşıya getirdi” dedi.

SANAYİ TRAFİĞİ SIKIŞTI
Millet Caddesi’nin dar bir cadde olduğunu ifade eden Başkan Aydın, “Bir sıra araç parkı yapılan caddede araç trafiğinin yoğun olmasından dolayı sıkışıklıklar yaşanırken, 2. hat dolmuş durağının da gelmesi ile birlikte içinden çıkılmaz bir hal aldı. Belediyeye müracaat etmemiz üzerine 2015 yılındaki UKOME kararıyla hattın oraya taşındığı tarafımıza iletildi. Ancak 2019 yılında alınan kararla o alan kentsel dönüşüm alanı olarak kabul edilmiştir ve UKOME kararı geçersiz kılınması gerekmektedir” diye konuştu.

Aydın, “2. hat dolmuşcularıa düzenli ve kalıcı yer yapılmalıdır. Büyükşehir Belediyesi’ne resmi başvurumuzu yaptık. Henüz dönüş yapılmış değil, belediyenin nasıl bir karar vereceğini bekliyoruz” şeklinde konuştu.

APAYDIN’DAN CEVAP
Samsun Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı Fevzi Apaydın da, “Eyüp Başkan, bizim sevdiğimiz bir arkadaşımız ama yanlış düşünüyor. Çünkü şoför esnafının sanayi esnafına faydası olur, zararı olmaz” dedi. Apaydın, “Sanayi esnafı ile şoför esnafı içiçe yaşayan insanlarız. Bizim duraklarımız geçicidir kalıcı değildir. Yarın belediye bize başka bir yer gösterir ve oraya taşınırız. UKOME orayı uygun görmüş, daha öncede dolmuşlarımız oradan kalkıyordu. Yeni bir durum değil” diye konuştu.

BİZİM ZARARIMIZ OLMAZ
Başkan Apaydın, şöyle konuştu; “O yol sanayinin en geniş yoludur. Yolu biz daraltıyoruz. Bir tarafta sanayi esnafı tamir edeceği araçları çekiyor, diğer taraftan şoför esnafımız araçlarını park ediyorlar. Köprünün altında boş bir alan var. Belediye müsait bir alanda orayı bize tahsis edecek. Zaten 15 araçlık park yeri verdi. 15 araç sanayi esnafına getirisi olur, götürüsü olmaz. Biz her gittiğimiz yerde işgaliye parası ödüyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz