Samsun İçin Kritik 15 Gün

0

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı korona virüs tablosunda ‘çok yüksek riskli il’ konumunda yer alan Samsun’da, alarm veren ilçeler açıklandı.

Sağlık İl Müdürlüğü tarafından açıklanan tabloda, 19 Mayıs, Asarcık, Bafra, Terme ve İlkadım, en çok vaka görülen ilçeler olarak sıralandı. Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, kritik 15 günden bahsetti, tam kapanma sinyali verdi.

YOĞUN BAKIM DOLULUK ORANI YÜZDE 70
Sağlık Müdürü Oruç, “İlimizde maalesef geçtiğimiz hafta da vaka sayımızdaki artış devam etti. Bu artışın hastanelerimizde oluşturduğu yük gün geçtikte artıyor. Son haftaya ait Covid 19 verilerini de dikkate alarak bir projeksiyon yaptığımızda, il olarak vaka artış trendimizin zirvesine doğru adım adım ilerlediğimizi ve yoğun bakım doluluğunda yüzde 70’in üzerinde rakamlara doğru tırmandığımızı görüyoruz” dedi.

BİR KARAR SÜRECİNDEYİZ
“Samsun’da halen 17 ilçemizin 12’sinde vaka artışı sürüyor” diyen Müdür Oruç, “İl olarak insidans hızımız yüz binde 508 ama Ondokuzmayıs ilçemizde bu oran yüz binde 837, Asarcık ilçemizde 766, Bafra ilçemizde 642, Terme ilçemizde 606, , İlkadım ilçemizde ise yüz binde 599. Her ilçemiz kendi içinde koronavirüse karşı büyük bir mücadele gösterdiği gibi, etrafına hastalığı yeniden yayma riski nedeniyle de, aynı zamanda çevresi için bir risk unsuru haline geliyor. Bu tablo bize Samsun olarak bir karar sürecine girdiğimizi; önümüzdeki 15 günün Samsun için koronavirüsle mücadelede ne kadar önemli hale geldiğini anlatıyor. Bu 15 günde şehir olarak, tüm bireylerimizle, küçüğümüzden büyüğümüze tüm insanlarımızla bir karar vereceğiz. Maske, sosyal mesafe, el hijyeni kurallarına uyup yoğun bakım ve yatan hasta oranlarımızı makul seviyelere çekip, sevdiklerimizi mi koruyacağız ya da önlemleri boş verip vaka sayımızı artırıp onların hayatını tehlikeye mi atacağız. Vereceğimiz karar aslında bu kadar basit” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz