Samsun Hıfzısıhha Kurulu’ndan Önemli Kararlar

0

Samsun Valisi Zülkif Dağlı, önemli kararlar alınan İl Hıfzısıhha Kurulu’na başkanlık etti. Kurul, düğün, nişan, asker uğurlamaları, eylem ve basın açıklamaları ile ilgili korona virüs salgınını göz önüne alarak önemli kararlara imza attı.

Kurul, 01 Temmuz 2020 tarihinden itibaren düğün ve nişan gibi törenlere izin verildiğini anımsatarak, uzatılan sokak ve köy düğünlerinin 3 güne kadar uzatıldığı, maske ve sosyal mesafe kurallarının hiçe sayıldığının tespit edildiğine dikkati çekerek, bu nedenle bazı mahalle ve köylerin karantinaya alınmak zorunda kalındığına dikkati çekti. Kurul, mahallelerde veya sokaklarda yapılan düğün gelin alma, kına dâhil, nişan, sünnet düğünü gibi etkinliklerin aynı gün içerisinde kalacak şekilde, mahalli özellikler de dikkate alınarak, 10:00-23:00 saatleri arasında ve 4 (dört) saati geçmeyecek şekilde gerçekleştirilmesine karar verdi.

ASKER UĞURLAMALARINA RADİKAL ÖNLEMLER
Kurul asker eğlenceleri ile ilgili de önemli karar aldı. Asker uğurlamalarında virüs tedbirleri olan maske ve sosyal mesafe kuralının hiçe sayıldığına dikkati çekilerek, toplu şekilde kalabalık yada araç konvoyu şeklinde gerçekleştirilecek asker uğurlamalarına kesinlikle izin verilmeyeceği açıklandı. Yeni karara göre; Otogar, gar, havaalanı gibi yerlerden yapılacak uğurlamalara askerlik yükümlüsünün birinci derece yakınları katılabilecek.Askere gidecek kişiden söz konusu yasaklara uyulması konusunda sülüs işlemleri yapılırken taahütname alınacak.

BASIN AÇIKLAMASI VE EYLEMLERE DÜZENLEME
İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, sivil toplum kuruluşlarının gerçekleştirdiği basın açıklaması ve eylemlerle ilgili de önemli kararlar aldı. Buna göre; 7 günlük süre ile yalnızca siyasi parti, sendika, meslek kuruluşu, dernek ve sivil toplum kuruluşlarının sosyal mesafeye uygun olarak kendi binalarının içinde 50 kişiyi geçmeyecek sayıda katılımcıyla gerçekleştirmelerine izin verildi. Toplu yürüyüşler ile açık hava toplantısı, toplu karşılama ve uğurlama gibi etkinliklerin hastalığın yayılmasına neden olma riski bulunduğundan, 7 günlük sürede bu tür etkinliklere müsaade edilmemesine karar verildi. Ayrıca, 7 günlük süreçte kent genelinde açık alanlarda, sosyal mesafe kuralının ihlal edilmesine ve hastalığın yayılmasına neden olacak şekilde çadır kurma, bildiri,broşür, stiker dağıtma, stand açma gibi eylemlere müsaade edilmeyecek.

İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu’nun aldığı kararlara uyulmaması halinde ve her seferinde ayrı ayrı olmak üzere cezai işlem uygulanacak. Ayrıca ilgililer hakkında suç duyurusunda bulunulacak.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz